Wspólna deklaracja

W deklaracji podkreślono wielowiekową przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach między Polską a USA oraz potwierdzono przywiązanie do wartości takich jak: demokracja, rządy prawa, swobody i wolności jednostek oraz wolna i sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa.

"Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Połączymy też siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej" - czytamy w deklaracji.

Prezydenci obu państw podkreślili, że Polska i USA udzielały sobie pomocy podczas pandemii m.in. przy opracowywaniu terapii i szczepionek; zaznaczyli też znaczenie "przejrzystości", wymiany informacji oraz wolnych i sprawnie funkcjonujących organizacji międzynarodowych w zapobieganiu przyszłym pandemiom.

Reklama

"Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce" - czytamy w deklaracji.

"Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego" - dodali Trump i Duda.

ikona lupy />
PAP / Erin Schaff / POOL

Prezydenci Polski i USA ocenili, że bezpieczeństwo energetyczne jest "tożsame z bezpieczeństwem narodowym", dlatego Polska i Stany Zjednoczone będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę. "Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej" - głosi deklaracja.

We wspólnej deklaracji podkreślono także wzajemne wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza oraz wyrażono "dumę" z przeznaczenia znaczących funduszy na rzecz wdrożenia inicjatywy i wezwano do przyłączenia się przez inne państwa.

Trump i Duda zaakcentowali także rolę "wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej".

"Jesteśmy dumni z faktu, że od 2016 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi wzrosła o ponad 50 proc. i zobowiązujemy się do przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym. Będziemy też nadal dążyć do zwiększenia wolumenu wymiany handlowej i inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii" - czytamy w deklaracji.

"Oba nasze narody łączy poszanowanie dla prywatności i wolności osobistych oraz zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa naszych systemów telekomunikacyjnych. Dlatego też ponownie potwierdzamy treść Wspólnej Deklaracji z września 2019 roku i zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G" - dodano.

Trump i Duda zadeklarowali także współpracę w promowaniu innowacyjnych rozwiązań dla zapewnienia "zróżnicowanego łańcucha dostaw zaufanych sprzedawców technologii 5G".

Kwestia wycofania części wojsk USA z Niemiec

Część amerykańskich żołnierzy zostanie przeniesiona z Niemiec do innych krajów Europy, niektórzy wrócą do domu - powiedział prezydent USA Donald Trump. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że prosił, aby Stany Zjednoczone nie wycofywały sił z Europy.

Trump pytany po spotkaniu z Dudą, czy wysłałby do Polski żołnierzy wycofywanych z Niemiec, powtórzył, że Polska jest jednym z niewielu krajów przeznaczających 2 proc. PKB na obronność, podczas, gdy Niemcy płacą około 1 proc. PKB., i mają "ogromną zaległość". Powtórzył też swoją zapowiedź redukcji o 9500 żołnierzy liczebności wojsk amerykańskich w Niemczech. "Będziemy redukować nasze siły w Niemczech, niektórzy żołnierze wrócą do domu, inni zostaną przeniesieni w inne miejsca w Europie, Polska będzie jednym z tych miejsc" – powiedział.

"Nie miałbym śmiałości powiedzieć prezydentowi Stanów Zjednoczonych, dokąd ma wysłać swoich żołnierzy" - oświadczył Duda. "Natomiast, nie przeczę, zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, żeby z Europy nie wycofywał sił amerykańskich, bo bezpieczeństwo Europy jest dla mnie ważne" - powiedział polski prezydent.

Dodał, że dla Europy "amerykańska obecność od II wojny światowej stanowi w ogromnym stopniu gwarancję bezpieczeństwa".

Zadeklarował, że gdyby zadano mu pytanie, czy "jest gotów", aby Polska przyjęła więcej amerykańskich żołnierzy, odpowiedziałby twierdząco.

"W 2014 roku Rosja napadła na Ukrainę, zabrała Krym, okupuje okręg ługański, doniecki, 2014 to był rok ogromnych obaw w państwach bałtyckich, bardzo dużych wśród polskiego społeczeństwa" - mówił Duda. Dodał, że dzisiaj obecność wojsk NATO, przede wszystkim amerykańskich w Polsce pokazuje, że artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego (o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników) jest traktowany poważnie, "i że jeżeli ktokolwiek chciałby napaść na Polskę, to nie będzie to dla niego miękkie lądowanie".

Według Dudy, prezydent USA rozumie europejskie realia, a obecność sojusznicza, zwłaszcza amerykańska, jest istotna. "To dzisiaj przynosi spokój w moim kraju powoduje, że rosyjskie tendencje imperialne, które odżyły w ciągu ostatnich dziesięcioleci, są na razie zatrzymane, przynajmniej w tej części świata" - ocenił.

Trump dodał, że w 2014 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych rządzili Barack Obama i "senny Joe Biden", Rosja "dobrze się bawiła" z USA.

Duda dziękował też Trumpowi, że "w niestrudzony sposób podkreśla prawdę historyczną" dotycząca II wojny światowej.

Współpraca ws. szczepionki i leku przeciw koronawirusowi

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. "Pracujemy nad nią bardzo mocno; być może czeka nas wkrótce piękna niespodzianka" - mówił.

Prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Donald Trump zostali zapytani na konferencji prasowej, czy jest szansa, by Polska uczestniczyła w opracowywaniu i uzyskała wczesny dostęp zarówno do szczepionki, jak i leków na koronawirusa. "Pracujemy bardzo mocno nad jednym i drugim, znajdujemy świetne odpowiedzi. Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka, szybciej niż mogliście się państwo spodziewać" - powiedział Trump.

Podkreślił, że Polska będzie angażowana "zarówno z punktu widzenia pomocy, jak i z punktu widzenia opieki nad Polakami, kiedy już będziemy mieli tę szczepionkę". "Myślę, że będzie to bardzo szybko" - dodał.

Prezydent Duda wskazywał, że Polska zaangażowała się we współpracę i "sojusznicze wspieranie - choćby w symbolicznym wymiarze - Stanów Zjednoczonych w walce z koronawirusem".

"W oczywisty sposób zakładam, że biorąc udział w pracach badawczych i tym samym będąc współtwórcami tych leków i szczepionek, Polacy będą mogli liczyć na to, że będą one dostępne dla Polaków jak najwcześniej" - powiedział Duda. Dodał, że taka jest jego intencja we współpracy z USA, aby jak najszybciej doprowadzić do tego, żeby szczepionki na koronawirusa były dostępne dla Polaków i innych społeczeństw.

Polscy naukowcy będą współpracować z amerykańskimi nad wynalezieniem szczepionki i leku na koronawirusa - zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu.

Duda poinformował podczas konferencji prasowej, że rozmawiał z Trumpem o sytuacji w "przestrzeni europejskiej i światowej", jeżeli chodzi o walkę z kornawirusem, a także o tym, "jak działać na przyszłość".

Podziękował prezydentowi USA za deklarację, że "będziemy współpracowali ze sobą - że nasi naukowcy będą współpracowali w prowadzeniu badań nad wynalezieniem szczepionki i leku na koronawirusa".

"Mam nadzieję, że dzięki temu te leki będą również dla moich rodaków dostępne jak najszybciej" - powiedział Duda. Ocenił, że poziom prac nad wynalezieniem leków na koronawirusa w USA jest bardzo wysoki.

Bezpieczeństwo energetyczne

USA współdziałają w zakresie tworzenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski ale także i Europy Środkowej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda podkreślił, że Polska i USA rozwijają współpracę gospodarczą w zakresie energetyki i budowania bezpieczeństwa energetycznego. "Dzisiaj trzeba powiedzieć, USA współdziałają w zakresie tworzenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski ale także i Europy Środkowej" - mówił.

Prezydent wskazywał, że realizowane w Polsce inwestycje - rozbudowa gazoportu w Świnoujściu oraz planowana budowa gazoportu w Gdańsku - służą temu, aby odbierać gaz skroplony i zapewniać jego dostawy nie tylko dla Polski, ale także dla krajów Europy Środkowej, które "w znakomitej większości są uzależnione od Rosji". "Stworzenie rzeczywistej alternatywy, a więc dywersyfikacji dostaw ma dla ich bezpieczeństwa znaczenie kluczowe" - podkreślił.

"Dziękuję panie prezydencie za tę współpracę. Mam nadzieję, że będziemy ją nadal rozwijali. Dzisiaj te dostawy są zapewnione do 2023 roku, ale wiem, że będziemy zawierali w tym zakresie dalsze kontrakty. Tym bardziej, że zapotrzebowanie z całą pewnością będzie się zwiększało" - podkreślił Duda.

Energetyka jądrowa

Pracujemy razem, aby zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych - oświadczył prezydent USA Donald Trump. Ocenił też, że umowy między USA a Polską zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski.

"Stany Zjednoczone i Polska niedawno podpisały kilka długoterminowych kontraktów np. na płynny gaz naturalny z USA, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i pracujemy razem, aby zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych" - powiedział Trump.

Prezydent USA podkreślił też, że Polska jest jednym z niewielu państw, które w pełni wywiązują się zobowiązań związanych z uczestnictwem w NATO.

"Będziemy zadowoleni dopiero wtedy, kiedy wszyscy członkowie NATO będą płacić równo składkę; tylko osiem państw członkowskich plus Stany Zjednoczone w tej chwili płacą to, co jest uznawane za uczciwą składkę" - podkreślił Trump.

"Chylę czoło przed Polską oraz narodem polskim za ich oddanie dla obrony naszych granic w tej chwili" - powiedział prezydent USA przypominając też, że w ubiegłym roku udało się znieść wizy dla Polaków, którzy chcą przybyć do Stanów Zjednoczonych.

"W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju" - poinformował Duda na konferencji po spotkaniu z prezydentem USA. Jak dodał, "podmioty, które będą brały w tym udział w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są daleko posunięte".

Prezydent zaznaczył, że "umowy można się spodziewać w najbliższym czasie".

Wcześniej Donald Trump podkreślił, że "Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych". "Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm cywilnych technologii nuklearnych" - powiedział prezydent USA.

Duda podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych za wkład finansowy w Fundusz Trójmorza. "Prezydent Trump zainteresował się Funduszem Trójmorza już od jakiegoś czasu jako elementem umożliwiającym rozwijanie tej współpracy". Podziękował także Trumpowi za aktywność i "docenienie tej współpracy, która w ramach Unii Europejskiej odbywa się w Europie Środkowej pomiędzy naszymi krajami".

ikona lupy />
PAP / JIM LO SCALZO

Sieć 5G

Polska i USA podpisały wspólną deklarację o 5G - poinformował Donald Trump. "Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu" - dodał.

Trump na wspólnej konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą podkreślił, że Polska i USA współpracują również w sprawach ochrony infrastruktury technicznej oraz technologii. "Dlatego właśnie podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G i Polska w tej chwili przeciera szlaki w Europie poprzez wykorzystywanie zaufanych dostawców oraz sprzętu, by Stany Zjednoczone i Polska współpracowały ramię w ramię" - powiedział amerykański prezydent.

Trump zwrócił też uwagę na obecność w Białym Domu dowódcy polskiej misji medycznej w USA i Włoszech kapitana Jacka Siewiery. Podkreślił, że polski zespół jest doskonale przygotowany i zaawansowany. Zauważył też, że USA i Polska wspólnie działają na rzecz wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Wizyta Trumpa w Polsce

Chcielibyśmy zorganizować wizytę w Polsce tak szybko, jak to możliwe; ze względu na kampanię, zapewne będziemy w stanie to zrobić dopiero po wyborach w USA - powiedział prezydent USA.

Amerykański przywódca został zapytany na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, czy planuje w najbliższej przyszłości wizytę w Polsce. Ostatnia wizyta Trumpa w Polsce została odwołana z powodu huraganu Dorian.

"Odpowiedź brzmi tak. Co do wyjazdu do Polski, chcielibyśmy zrobić to znowu tak szybko, jak będzie to możliwe" - odpowiedział Trump.

Przypomniał jednocześnie, że w USA trwa kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi. "Więc zapewne będę w stanie to zrobić dopiero po wyborach. Natomiast zakładając, że wszytko pójdzie dobrze, to odpowiedź jest: zdecydowanie tak" - powiedział prezydent USA.