Zespół Bidena informował o nominacji Blinkena już w poniedziałek. We wtorek w Wilmington 78-letni Demokrata wystąpił razem na konferencji prasowej z kluczowymi osobami, które w jego administracji odpowiadać będą za politykę zagraniczną.

"Tony będzie gotowy od pierwszego dnia" - zapewnił Biden. Wyraził przekonanie, że przywróci on zaufanie do Departamentu Stanu.

>>> Polecamy: Chiny i Japonia porozumiały się w kwestii wznowienia podróży biznesowych

Szef MSZ pogratulował A. Blinkenowi - kandydatowi Bidena na sekretarza stanu USA

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau pogratulował we wtorek Antonemu Blinkenowi, którego prezydent-elekt Joe Biden przedstawił jako kandydata na sekretarza stanu USA w jego gabinecie.

Prezydent-elekt Joe Biden potwierdził we wtorek, że Antony Blinken będzie jego kandydatem na sekretarza stanu. Blinken to doświadczony dyplomata i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy.

Gratulację Blinkenowi złożył we wpisie w języku angielskim na Twitterze szef polskiej dyplomacji.

"Nie mogę doczekać się naszej współpracy w przyszłości. Jestem przekonany, że będziemy dalej rozwijać strategiczny sojusz zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w ramach NATO" - dodał minister Rau.

Zespół Bidena informował o nominacji Blinkena już w poniedziałek. We wtorek w Wilmington 78-letni Demokrata wystąpił razem na konferencji prasowej z kluczowymi osobami, które w jego administracji odpowiadać będą za politykę zagraniczną.

Po przemówieniu Bidena wystąpił m.in. kandydat na sekretarza stanu Antony Blinken, kandydat na ministra bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkas oraz Linda Thomas-Greenfield, która ma zostać ambasadorem USA przy ONZ. Stanowisko sekretarza skarbu ma pełnić Janet Yellen, która była prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2014-2018.

Avril Haines ma być pierwszą kobietą-dyrektorem wywiadu narodowego nadzorującego wszystkie służby wywiadowcze w USA. Służyła w administracji Baracka Obamy jako zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i zastępca dyrektora CIA.

Na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego przewidziany jest Jake Sullivan. Był on starszym doradcą rządu ds. negocjacji nuklearnych w Iranie jak też zastępcą asystenta prezydenta Obamy i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Bidena.

Były sekretarz stanu Obamy, wieloletni senator z Massachusetts i weteran wojny w Wietnamie John Kerry ma objąć funkcję specjalnego wysłannika prezydenta do spraw klimatu. Będzie też zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Ron Klain, doradca Bidena i prawnik, zostanie szefem sztabu Białego Domu. Na zastępcę szefa sztabu wyznaczył Jen O'Malley Dillon, która prowadziła wcześniej jego kampanię wyborczą.