Oznacza to, że oszustwa podatkowe są prowadzone na znacznie większą skalę, niż wcześniej szacowano. W USA coraz głośniejsze są wezwania opinii publicznej do podniesienia wydatków na IRS, które poprawi ściągalność podatków.

Z artykułu wynika, że amerykański podatkowy urząd nie radzi sobie z dochodami ukrywanymi w wyrafinowany sposób, na przykład za pomocą prywatnej działalności biznesowej czy struktur zarejestrowanych w rajach podatkowych. Pobranie całego niezapłaconego podatku zwiększyłoby przychody amerykańskiego fiskusa o 175 mld dol. rocznie. Autorzy dokumentu podkreślają, że dokonane przez nich szacunki są ostrożne.

Podczas gdy wiele form dochodu, w tym płace, jest automatycznie zgłaszana do IRS i łatwo wykrywana podczas podstawowego audytu, zyski prywatnych przedsiębiorstw i złożonych partnerstw inwestycyjnych są trudniejsze do wyśledzenia.

Wnioski z artykułu są takie, że ​​nierówności dochodowe i majątkowe mogą być znacznie większe, niż wcześniej szacowali naukowcy. Badanie zostało przeprowadzone przez dwóch badaczy IRS, Johna Guytona i Patricka Langetiega oraz trzech profesorów: Daniela Recka z London School of Economics, Maxa Rischa z Carnegie Mellon University i Gabriela Zucmana z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.