Według portalu Axios, decyzja ministerstwa weteranów - drugiego największego pod względem liczby pracowników resortu w administracji federalnej USA - przetrze szlak podobnym regulacjom w innych ministerstwach i firmach.

Według nowych zasad, ponad 100 tys. pracowników placówek medycznych dla weteranów amerykańskich sił zbrojnych będzie musiało się w pełni zaszczepić w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

Wcześniej ponad 50 organizacji skupiających medyków zaapelowało w liście otwartym o wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich pracowników sektora medycznego.

Obowiązek szczepień lub przechodzenia regularnych testów dla pracowników ogłosiły też władze Kalifornii i miasta Nowy Jork. Dowodu szczepienia od klientów będzie wymagać też ponad 500 barów w San Francisco należących do stowarzyszenia SF Bar Owner Alliance. Podobne wymogi wobec studentów wprowadził również Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie.

Reklama

Według portalu The Hill, to dopiero początek wprowadzania przez publiczne i prywatne instytucje podobnych regulacji, które są reakcją na opór dużej liczby Amerykanów wobec szczepień, nawet w obliczu rosnącej liczby infekcji wariantem Delta koronawirusa.

"Jesteśmy w takim momencie tej pandemii, że wybór pojedynczej osoby, by się nie szczepić, dotyka reszty z nas, w głęboki i niszczycielski sposób" - powiedział gubernator Kalifornii Gavin Newsom.

Axios zauważa, że choć dotąd wymagania dotyczące szczepień były niepopularne, obecna sytuacja będzie zmuszać coraz więcej instytucji do bardziej zdecydowanych działań. "W akcjach szczepień skończyły się już +marchewki+, zachęcające więcej ludzi do zaszczepienia się, a w obliczu pogarszającej się sytuacji w kraju bardziej atrakcyjną opcją stało się sięganie po +kij+" - komentuje portal.

Jak dotąd w pełni zaszczepiło się 49,7 proc. ludności USA i 60 proc. wszystkich dorosłych. Średnia liczba wykrywanych każdego dnia nowych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w kraju od początku lipca niemal czterokrotnie i obecnie wynosi ok. 56 tys.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)