Kolejna fala sprzedaży nastąpiła po tym, jak przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell, zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja zamierza konsekwentnie prowadzić restrykcyjną politykę pieniężną. Wszystko oczywiście po to, by inflacja zbliżyła się do celu na poziomie 2 proc. i na tym poziomie pozostała. Inwestorzy uwzględniają również niespodziewanie silną (pomimo poziomu stóp) gospodarkę oraz pogorszenie sytuacji fiskalnej.

Drastyczny wzrost deficytu budżetowego USA

Rząd federalny USA zakończył rok budżetowy we wrześniu z deficytem budżetowym na poziomie prawie 1,7 biliona dolarów, co zwiększyło łączny dług do 33,6 biliona dolarów. Od początku pandemii Covid-19 w pierwszym kwartale 2020 roku zadłużenie USA zwiększyło się o ponad 10 bilionów dolarów – głównie ze względu na gigantyczne wsparcie fiskalne dla gospodarki.

Reklama

Zhao zwrócił też uwagę na historyczną wyprzedaż na rynku obligacji, która nastąpiła po katastrofalnym „mini-budżecie” byłej brytyjskiej premier Liz Truss we wrześniu 2022 roku. Jego zdaniem był to idealny przykład protestu inwestorów przeciwko polityce fiskalnej uznawanej przez nich za nieodpowiedzialną. – Strażnicy obligacji powracają, więc ma to duże znaczenie dla cen aktywów na rynkach akcji, cen nieruchomości, polityki fiskalnej i monetarnej. Rząd musi być teraz bardzo ostrożny w kwestii planowania najbliższej przyszłości – powiedział Zhao.

Kim są "strażnicy obligacji"?

Termin „strażnicy obligacji” odnosi się do inwestorów na rynku papierów dłużnych, którzy protestują przeciwko prowadzonej polityce pieniężnej lub fiskalnej postrzeganej przez nich jako proinflacyjna. Dzięki prowadzonej przez nich gwałtownej wyprzedaży, rośnie rentowność obligacji.

Tymczasem rynki oceniają, że stopy procentowe w USA pozostaną przez dłuższy czas wysokie, gdyż Fed kontynuuje próby hamowania inflacji. Mimo że ta znacznie spadła w porównaniu z czerwcem 2022 r., gdy wynosiła 9,1 proc. w skali roku, to we wrześniu znów negatywnie zaskoczyła analityków, zwiększając się do 3,7 proc. A wszystko to po długim cyklu podwyżek stóp procentowych, które podniesiono z zakresu 0,25-0,5 proc. w marcu 2022 r. do 5,25-5,5 proc. w lipcu 2023 r.

Cena kontraktów futures na fundusze Fed odzwierciedla 98-proc. prawdopodobieństwo, że bank centralny utrzyma główną stopę procentową bez zmian w obecnym zakresie docelowym 5,25-5,5% na najbliższym posiedzeniu.

Kluczowe oprocentowanie 10-letnich obligacji

Wypowiedzi Zhao współbrzmią z opiniami wyrażanymi w ostatnich tygodniach przez wielu strategów w USA. Prezes Yardeni Research, Ed Yardeni, powiedział CNBC, że strażnicy obligacji spali przez długi czas, ponieważ inflacja była stosunkowo niska od kryzysu finansowego w 2008 roku aż do pandemii Covid-19. Teraz obudzili się, gdyż inflacja gwałtownie wzrosła po zakończeniu pandemii.

10-letnia rentowność jest powszechnie uważana za punkt odniesienia dla oprocentowania kredytów hipotecznych oraz miarą nastrojów inwestorów co do siły gospodarki, ponieważ rosnąca rentowność wskazuje na spadek popytu na tradycyjne „bezpieczne przystanie” w postaci obligacji skarbowych, sygnalizując, że inwestorzy chętnie wybierają inwestycje o wyższym ryzyku.