13 członków Rady głosowało za przygotowanym przez Algierię tekstem, w którym żądano "natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni, którego wszystkie strony muszą przestrzegać". Od głosu wstrzymała się Wielka Brytania.

USA nie dają Palestyńczykom prawa do życia?

"Głos za tym projektem rezolucji oznacza poparcie dla prawa Palestyńczyków do życia. Głosowanie przeciwko niemu oznacza poparcie dla wymierzonej w nich brutalnej przemocy i zbiorowych kar" – skomentował ambasador Algierii przy ONZ Amar Bendjama.

Reklama

Zaprezentowany przez Algierię po ponad trzech tygodniach dyskusji tekst sprzeciwiał się także "przymusowym wysiedleniom palestyńskiej ludności cywilnej" i nie zawierał potępienia bezprecedensowego ataku Hamasu na Izrael z 7 października ubiegłego roku.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield sygnalizowała już w sobotę, że Stany Zjednoczone zawetują projekt rezolucji w związku z obawami, że może ona zagrozić rozmowom pomiędzy USA, Egiptem, Izraelem i Katarem, których celem jest wynegocjowanie rozejmu w wojnie i uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas zakładników.

USA mają przygotowany konkurencyjny projekt rezolucji

"Wszelkie działania podjęte teraz przez tę Radę powinny pomóc, a nie utrudniać te delikatne i trwające negocjacje. Myślimy, że rezolucja w rzeczywistości miałaby negatywny wpływ na te rozmowy" – oceniła Thomas-Greenfield przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

"Żądanie natychmiastowego, bezwarunkowego zawieszenia broni bez porozumienia, zmuszającego Hamas do uwolnienia zakładników, nie przyniesie trwałego pokoju. Zamiast tego może przedłużyć walki między Hamasem i Izraelem" – stwierdziła dyplomatka.

Jak powiadomiła agencja Reutera, USA mają przygotowany konkurencyjny projekt rezolucji, wzywającej do tymczasowego zawieszenia broni, ale nie natychmiastowego i pod pewnymi warunkami, a także sprzeciwiającej się dużej ofensywie lądowej Izraela w Rafah. Waszyngton chce jednak na razie dać czas na negocjacje i nie spieszy się z poddaniem dokumentu pod głosowanie.

Według amerykańskiego projektu Rada Bezpieczeństwa ONZ ma "wyrazić swoje poparcie dla tymczasowego zawieszenia broni w Strefie Gazy tak szybko, jak to będzie możliwe i zobowiązać Hamas do uwolnienia wszystkich zakładników oraz wezwać do zniesienia wszelkich barier, utrudniających świadczenie pomocy humanitarnej na dużą skalę".