Redakcja Quartz powołuje się na informacje o aresztowaniu, które podała Prokuratura Południowego Ohio w Stanach Zjednoczonych. Aleksander Korszunow, były rosyjski minister spraw zagranicznych, miał współpracować z Maurizio Bianchim – byłym byłym dyrektorem włoskiej filii GE Aviation. Korszunow jest dyrektorem ds. rozwoju w ODK, państwowym koncernie produkującym silniki. On i Maurizio Bianchi zostali aresztowani we Włoszech w związku z podejrzeniem o szpiegostwo przemysłowe. Za spiskowanie i próby kradzieży tajemnic handlowych z amerykańskiej firmy grozi im 10 lat więzienia.

W imieniu Korszunowa Bianchi miał zatrudnić byłych i obecnych pracowników GE Aviation jako konsultantów w latach 2013-2018. Otrzymali oni wynagrodzenie za sporządzenie raportu technicznego na temat skrzyni biegów do silników odrzutowych, dla których wykorzystali tajemnice handlowe GE Aviation. Firma, dla której pracował Bianchi, miała ponoć umowę z Aviadvigatel, oddziałem ODK – Departament Handlu USA uznał je w zeszłym roku za „działające sprzecznie z bezpieczeństwem narodowym lub interesami polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

Pomimo, że wykorzystana przez konsultantów dokumentacja techniczna to własność intelektualna należąca do GE, pracownicy mieli twierdzić, że posiadaczami patentu i własności intelektualnej uzyskanymi w wyniku pracy jest Ministerstwo Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej.

>>> Czytaj też: Pierwsze F-35 Polska mogłaby odebrać w 2024. Możliwe zamówienia dla polskiego przemysłu