Chińska firma państwowa China Railway Construction Corp. (CRCC) podpisała umowę z rządem Nigerii na budowę linii kolejowej. Wartość kontraktu to 12 mld dol.

O sprawie poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua.

Budowa linii kolejowej o długości 1402 km, która połączy Lagos – stolicę finansową największej gospodarki Afryki z miastem Calabar, jest największą chińską inwestycją poza granicami tego kraju.

Reklama

Szef chińskiej CRCC Meng Fengchao komentuje, że dzięki temu projektowi Nigeria przyjmie chińskie standardy technologiczne, dzięki czemu Państwo Środka wyeksportuje maszyny, pociągi, stal i inne elementy niezbędne do budowy linii kolejowej o wartości 4 mld dol.

Inwestycja w fazie budowy pozwoli stworzyć 200 tys. lokalnych miejsc pracy oraz następne 30 tys. już w momencie, gdy linie kolejowa zacznie funkcjonować.

Pociągi jeżdżące pomiędzy Lagosem a Calabarem będą kursować z maksymalną prędkością 120 km/h.

Nigeria - łakomy kąsek dla inwestorów

Nigeria to największa gospodarka Afryki i 26. gospodarka świata. Choć wciąż jest to kraj słabo rozwinięty, to 170 mln konsumentów stanowi łakomy kąsek dla zagranicznych inwestorów.

W pierwszej kolejności dostrzegły to Chiny, które już od wielu lat walczą o rynki Czarnego Lądu. Od 1999 roku średni roczny wzrost PKB Nigerii sięga 8,6 proc. W ubiegłym roku wartość wymiany handlowej pomiędzy Chinami a Afryką wyniosła ponad 200 mld dol. >>> Czytaj więcej na temat gospodarki Nigerii

>>> Czytaj też: Nasze polskie PECHdolino. Katastrofalny stan prac nad strategiczną inwestycją [ZDJĘCIA]