To ostatni przetarg na odcinek S61 w Podlaskiem. W czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła złożone oferty: to siedem firm i konsorcjów.

"Najniższą cenę za wybudowanie prawie 13-kilometrowego odcinka S61 zaproponowało konsorcjum NDI (lider), NDI SOPOT i B4 (partnerzy) - 660,01 mln zł. Najdroższą ofertę przedstawiło konsorcjum firm PORR (lider), UNIBEP oraz BUDREX (partnerzy) - 795,19 mln zł" - podała GDDKiA w komunikacie.

Reklama

Poinformowano, że wszystkie złożone oferty mieszczą się w kwocie przeznaczonej na ten cel, tj. 971,3 mln zł. "Komisja przetargowa rozpocznie teraz procedurę badania i oceny ofert w celu wyłonienia tej najkorzystniejszej" - podała GDDKiA.

To drugi przetarg na ten odcinek ogłoszony po tym, jak Dyrekcja w maju rozwiązała umowę z wybranym wcześniej wykonawcą.

Zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania oraz wybudowanie drogi ekspresowej S61 z drogą krajową nr 64 i całą infrastrukturą, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowego odcinka drogi ekspresowej S61 oraz drogi krajowej nr 64.

W ramach inwestycji ma powstać droga ekspresowa o długości 12,92 km. Inwestycja obejmuje też budowę m.in. dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych. Wybudowane zostaną trzy węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi. Powstanie również fragment jednojezdniowej drogi krajowej nr 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości 6,96 km.

W nowym przetargu GDDKiA wymaga - jak informowano wcześniej - aby prace projektowe oraz roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Wśród kryteriów pozacenowych jest m.in. możliwość skrócenia terminu wykonania zadania maksymalnie o 3 miesiące, za co są przyznawane dodatkowe punkty.

GDDKiA zakłada, że przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca roku, a umowa podpisana na początku przyszłego. Zakończenie budowy tego odcinka planowane jest na 2024 rok, wcześniej mają być gotowe fragmenty.(PAP)

autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ mk/