Obniżki możemy odnotować także w przypadku benzyny. Skala spadku cen benzyny i diesla w detalu to 5-15 groszy na litrze, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

Komentarz rynkowy BM Reflex

Średnie ceny oleju napędowego na stacjach w tym tygodniu zbliżyły się do poziomu blisko 7 zł/l, co oznacza, że diesel jest tańszy o 42 gr/l niż przed rokiem. Na stabilnym poziomie około 6,7 zł/l wciąż utrzymują się ceny benzyny bezołowiowej Pb95, która jest jednocześnie 4 gr/l droższa niż rok temu. W ujęciu rok do roku najbardziej zmieniły się ceny autogazu. Z poziomu 3,8 zł/l ceny LPG spadły do obecnego poziomu 3,16 zł/l, czyli o blisko 17%.

Reklama

Średnie ceny na stacjach na 16 marca 2023 wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 - 6,71 zł/l (bz), bezołowiowej 98 - 7,35 zł/l (bz), oleju napędowego 7,01 zł/l (-10 gr/l), autogazu 3,16 zł/l (-2 gr/l).

Mijający tydzień charakteryzował się wysoką dynamiką zmian cen zarówno na rynku ropy, jak i na krajowym rynku hurtowym. Po środowych zawirowaniach na rynku ropy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w kraju, jednak piątkowe wzrosty cen na rynku ARA ponownie podniosą ceny zakupu krajowych rafineriach.

Niezależnie od skali prognozowanych podwyżek w hurcie utrzymuje się szansa na dalszy spadek cen oleju napędowego do poziomu średniego poniżej 7 zł/l. Obniżki możemy odnotować także w przypadku benzyny. Ewentualna skala spadku cen benzyny i oleju napędowego w detalu to 5-15 groszy na litrze.

Ropa naftowa

Fala wyprzedaży zapoczątkowana bankructwem amerykańskich banków nie ominęła rynku ropy naftowej. Spadki cen majowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 72 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje około 75 USD/bbl i sa to najniższe poziomy od grudnia 2021 roku. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły ponownie do 40 USD/bbl, a ESPO do 62 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent potaniała o około 8 USD/bbl. W okresie 10-16 marca ceny benzyny i diesla na rynku ARA spadły odpowiednio o 58 USD/t oraz 50 USD/t.

OPEC pozostawił na niezmienionym poziomie 2,3 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku. Średnioroczny poziom konsumpcji szacowany jest na 101,9 mln bbl/d. Zrewidowane zostały w górę z 0,59 do 0,71 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu konsumpcji w Chinach. Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku o 2 mln bbl/d do rekordowego poziomu 102 mln bbl/d. Produkcja rosyjskiej ropy naftowej zgodnie z danymi IEA spadła w lutym do 9,9 mln bbl/d i jest 0,57 mln bbl/d niższa od ustalonego w ramach porozumienia OPEC+ limitu. W lutym ponad 70% rosyjskiego eksportu ropy naftowej trafiło do dwóch krajów - Chin i Indii. Eksport rosyjskich produktów gotowych do krajów UE i G7 zmniejszył się o 2 mln bbl/d w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Całkowity rosyjski eksport produktów naftowych na początku 2022 roku wyniósł 2,8 mln bbl/d.