Resort poinformował w piątek, że w pierwszym miesiącu od uruchomienia punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie skorzystało z niego już 900 obywateli. Każdego dnia wydawanych jest średnio 50 paszportów tymczasowych.

Ta liczba pokazuje, że punkt był niezwykle potrzebny

"Ta liczba pokazuje, że punkt był niezwykle potrzebny i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. O tym, jak ta inicjatywa jest odbierana świadczą też liczne podziękowania i pochwały, które na co dzień odbierają pracownicy punktu" – powiedział wiceminister Bartosz Grodecki. "Dzięki punktowi na Lotnisku Chopina w Warszawie pomagamy wyjeżdżającym prywatnie, zawodowo czy turystycznie" – dodał.

Reklama

MSWiA przekazało, że od 20 kwietnia, kiedy otwarto punkt na Lotnisku Chopina udało się pomóc m.in. w wyjeździe rodziców na obronę pracy doktorskiej syna czy wyjeździe na ślub przyjaciółki. W punkcie tymczasowy paszport wyrobili również: małżeństwo, które na rocznicę ślubu dostało od dzieci prezent w postaci zagranicznej wycieczki oraz syn, który w prezencie urodzinowym od rodziców, dostał wyjazd turystyczny.

Do punktu mogą się zgłaszać obywatele Polski, którzy mimo zaplanowanego wyjazdu nie mają ważnego dokumentu podróży. Paszport tymczasowy otrzymują w oparciu o bilet lotniczy. W przypadku dzieci na wyrobienie dokumentu potrzebna jest też zgoda obojga rodziców - wydana za pośrednictwem systemu E-PUAP lub tradycyjnie w formie pisemnej z poświadczeniem zgodności podpisu w urzędzie lub u notariusza.

Paszporty tymczasowe wydawane na lotnisku nie są biometryczne. Mogą być ważne maksymalnie przez rok, ale termin ważności każdego dokumentu jest ustalany indywidualnie, w zależności od planów wyjazdowych i wymogów kraju, do którego wybiera się podróżny.

Nie wszystkie kraje uznają paszporty tymczasowe

Warto też pamiętać, że nie wszystkie kraje uznają paszporty tymczasowe. "Jeżeli podróżny będzie wybierał się do kraju, który ich nie honoruje, zostanie o tym przez nas poinformowany" - zapewnił wiceminister Grodecki.

Przykładem takiego kraju są Zjednoczone Emiraty Arabskie, o czym przypomina Ambasada RP w Abu Zabi. Żeby tam pojechać, trzeba mieć paszport biometryczny ważny co najmniej przez kolejne 6 miesięcy.

Punkt wydawania szybkich paszportów tymczasowych działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20. Mieści się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, który zainaugurował działanie punktu, nie wykluczył, że taka usługa zostanie uruchomiona także na innych lotniskach. Jak wyjaśnił, zależy to od tego, na ile realne będą potrzeby. (PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska