PKP inwestuje w przyszłość kadr: Współpraca ze szkołami zawodowymi

Jak przekazała Janus, umowa obejmuje wsparcie w kształceniu przyszłych specjalistów kolejnictwa, w tym prowadzenie zajęć praktycznych przez pracowników PLK. Uczniowie uczący się na kierunku technik transportu kolejowego będą mogli zdobywać praktyczne umiejętności podczas zajęć zawodowych, a najlepsi z nich otrzymają comiesięczne stypendia. Absolwentom zostanie również zaoferowana możliwość podjęcia pracy w PKP PLK.

W ramach współpracy organizowane będą również tzw. wyjścia techniczne, podczas których uczniowie zapoznają się z infrastrukturą kolejową i specyfiką pracy w branży. Szkoła otrzyma materiały dydaktyczne oraz elementy infrastruktury, takie jak semafory, rozjazdy czy szyny. PKP PLK zaangażuje się również w szkolne wydarzenia, konkursy branżowe oraz dni otwarte.

Jakie kierunki kształcenia są objęte współpracą?

Współpraca z Zespołem Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju ma być jednym z elementów szerszej strategii PKP PLK, dotyczącej kształcenia specjalistów w różnych obszarach transportu kolejowego. W poprzednim roku PKP PLK nawiązały współpracę ze szkołami m.in. w Chojnicach, Tczewie, Żywcu oraz Aleksandrowie Kujawskim.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie szkół współpracujących kształcą się na kierunkach takich jak: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik teleinformatyk oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego.