Avia kilka lat temu złożyła ofertę zakupu 35 samolotów modelu 737 Max 8. Teraz firma twierdzi, że Boeing naruszył umowę, wprowadzając kupującego w błąd co do bezpieczeństwa samolotu. „Boeing przekładał zyski nad bezpieczeństwo, ponieważ konkurował z rywalem – Airbusem – o udział w rynku” – cytuje stanowisko firmy CNN. Avia złożyła pozew 26 sierpnia w sądzie w amerykańskim stanie Illinois, gdzie Boeing ma siedzibę. „Boeing wyprodukował i zaprojektował samolot, który nie był bezpieczny dla lotu” – uzasadnia swój pozew firma.

Avia chce anulować zakup samolotów, a co więcej żąda ponad 115 mln dol. na pokrycie strat i szkód, które miały być efektem „bezprawnych działań i zaniechań Boeinga”. Avia domaga się również odszkodowań o charakterze karnym. Firma twierdzi również, że Boeing „wprowadzał w błąd i bagatelizował” problemy po tym, jak model Max 8 indonezyjskiego przewoźnika Lion Air rozbił się w zeszłym roku. Kolejny samolot, latający we flocie Ethiopian Airlines, rozbił się kilka miesięcy później.

Samoloty Boeinga 737 Max 8 zostały uziemione w połowie marca tego roku po tych tragicznych wypadkach w Etiopii i Indonezji. Boeing w maju ogłosił, że zakończył prace nad poprawkami oprogramowania do samolotu i już przetestował naprawiony model w locie. Tzw.oprogramowanie MCAS będzie jeszcze musiało zostać poddane przeglądowi przez Federal Aviation Administration i organy regulacyjne na całym świecie. Nie wiadomo, kiedy odrzutowce 737 Max 8 wrócą do użytku.

Prawie 400 samolotów znajdujących się we flotach lotniczych na całym świecie zostało uziemionych, a Boeing wstrzymał dostawy modelu 737 Max, chociaż nadal go produkuje.
Zarząd Boeinga i kierownictwo kilku głównych linii lotniczych poinformowało, że planują osiągnąć porozumienie w sprawie rekompensaty za uziemienia i opóźnienia w dostawach. Szczegóły tej rekompensaty nie są jeszcze znane.

Steven Marks, prawnik reprezentujący Avię w pozwie przeciwko Boeingowi, reprezentuje również ponad 30 rodzin ofiar, które zginęły w obu wypadkach. Boeing boryka się z licznymi oskarżeniami: pozwy złożyły rodziny 346 osób zabitych, również niektórzy piloci pozwali producenta o utracone wynagrodzenie z powodu uziemienia. Boeing ogłosił utworzenie funduszu kompensacyjnego w wysokości 100 mln dol. dla rodzin zabitych w katastrofach.

>>> Czytaj też: Ta firma miała produkować polsko-ukraiński śmigłowiec Macierewicza. Ale właśnie wykupili ją Chińczycy