O tegorocznych inwestycjach drogowych w Łodzi poinformowała w poniedziałek podczas briefingu prasowego prezydent miasta Hanna Zdanowska.

"Inwestycje drogowe zawsze budzą emocje, ponieważ, o ile każdy chce jeździć po nowych drogach, to nie chce, żeby znajdowały się one w (...) sąsiedztwie. Z kolei, uruchomienie ich realizacji wiąże się z dużymi perturbacjami w codziennym przemieszczaniu się po mieście. Kiedyś jednak trzeba te drogi zbudować i wyremontować, po to, by stworzyć lepszą jakość życia dla mieszkańców. Dlatego kontynuujemy nasze prace" – powiedziała.

Jak podkreśliła, w najbliższych latach "przede wszystkim kontynuowana będzie budowa dróg w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ)". To obszar w centrum miasta, którego głównym obiektem jest oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku multimodalny dworzec Łódź-Fabryczna, wokół którego powstał nowy węzeł drogowy.

W tym roku mają zaś rozpocząć się prace projektowe, a następnie roboty związane z budową nowych odcinków ulic Nowowęglowej i Nowotargowej. Docelowo w ciągu dwóch lat mają one umożliwić kierowcom bezpośredni dojazd do dworca z dwóch ważnych arterii – al. Piłsudskiego (trasa Wschód-Zachód) i ul. Kopcińskiego.

W NCŁ do ul. Tuwima ma zostać także wydłużona ul. Wierzbowa. W sumie w ramach przedstawionych planów w tym rejonie powstanie ponad 2 km nowych ulic. Dokończone mają zostać modernizacje ul. Składowej i Knychalskiego, która zamieni się w pasaż dla pieszych.

"W tym roku zakończymy też prace związane z dobudowaniem brakującego odcinka al. Kościuszki do ul. Wólczańskiej (ok. 1,1 km – PAP). (...) Trasę przebudujemy również od ul. Radwańskiej do Żwirki" – dodała Zdanowska. Dzięki przesunięciu jezdni w tym miejscu ma powstać nowy teren inwestycyjny w centrum miasta.

W 2017 r. zaplanowano również realizację pierwszego etapu projektu "Tramwaj dla Łodzi". Docelowo w jego ramach w ciągu pięciu lat ma zostać zmodernizowanych ok. 11 km tras tramwajowych, a na najbliższe miesiące zaplanowano przetargi dot. remontu torów na fragmentach ul. Śmigłego-Rydza oraz Dąbrowskiego.

"Będzie także szereg inwestycji mniejszych, ale równie ważnych dla codziennego życia łodzian. To m.in. remont ul. Truskawkowej, o co przez sześć lub siedem lat zabiegał jeden z mieszkańców i ul. Zbąszyńskiej, o co wnioskowało wiele firm mieszczących się przy tej ulicy; zależy nam, żeby inwestorzy mogli się rozwijać i zwiększać liczbę miejsc pracy" – tłumaczyła Zdanowska.

Zapowiedziano także kolejne prace związane z utwardzaniem i przebudową dróg gruntowych oraz modernizacje ulic na osiedlach Stare Polesie, Sikawa i Andrzejów. Ma również powstać ok. 5 km dróg rowerowych wzdłuż al. Bandurskiego i ul. Paderewskiego.

Łącznie magistrat ogłosił 20 inwestycji związanych z komunikacją drogową. Na ich realizację w 2017 r. zamierza przeznaczyć ok. 400 mln zł. (PAP)