Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,03 proc. do 19.885,73 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,18 proc. i wyniósł 2.274,64 proc.

Nasdaq Comp. zyskał 0,48 proc. do 5.574,12 pkt.

Na Wall Street rozpoczął się sezon prezentacji wyników kwartalnych przez spółki.

Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewają się wzrostu zysków amerykańskich spółek notowanych na indeksie S&P 500 w IV kw. 2016 r. o 3,8 proc. W III kw. minionego roku zyski te wzrosły o 4,9 proc., a 72,5 proc. spółek zaskoczyło wynikami in plus. W całym 2016 r. zyski przedsiębiorstw z S&P 500 spadły przeciętnie o 0,23 proc. W 2017 r. oczekuje się, iż wzrosną o 12,3 proc.

Udany sezon mają za sobą Bank of America i JPMorgan Chase, których zyski wzrosły rdr w IV kw. odpowiednio o 24 proc. i 43 proc. Notowania obu banków wyraźnie zwyżkują.

Wyniki w granicy oczekiwań podały BlackRock i Wells Fargo. Akcje obu spółek rosły.

Dobre wieści od największych graczy pchnęły w górę pozostałe przedsiębiorstwa finansowe, które przewodziły wzrostom na Wall Street. Indeks Dow Jones Industrial najmocniej w górę ciągnęły walory Goldman Sachs i JPMorgan.

W przyszłym tygodniu wyniki opublikują m.in. Goldman Sachs, GE, IBM i Morgan Stanley.

W najbliższy poniedziałek rynki finansowe w USA nie pracują. Ameryka obchodzi dzień Martina Luthera Kinga.

Uwagę w piątek przykuły również doniesienia z gospodarki amerykańskiej.

Sprzedaż detaliczna w grudniu w USA wzrosła nieco poniżej oczekiwań o 0,6 proc. mdm, a ceny producenta wzrosły o 0,3 proc., zgodnie z konsensusem. Nieco niższy od oczekiwań okazał się wskaźnik optymizmu konsumentów amerykańskich opracowywany przez Uniwersytet Michigan.

W czwartek rynek poznał wypowiedzi wielu członków Fed, z których większość opowiada się za dwiema lub trzema podwyżkami stóp procentowych w USA w 2017 r. Uwagę zwróciło podniesienie kwestii redukcji sumy bilansowej Fed, przez Jamesa Bullarda i Roberta Kaplana.

"Dalsza normalizacja polityki monetarnej w USA może więc przebiegać dwutorowo, zarówno poprzez podwyżki stóp, jak i zmniejszenie poziomu rolowania przez Fed zapadających papierów. (...) Uważamy jednak, że decyzja o ograniczeniu bilansu Fed nie będzie podejmowana pospieszenie, a jej horyzont pozostaje odległy. Trudno oczekiwać, aby mogło to nastąpić wcześniej niż w przyszłym roku" - ocenili w piątkowym komentarzu analitycy BGK.

Na rynku walutowym w reakcji na dane z USA wahania. Kurs EUR/USD spadł o 0,5 proc. do 1,06 z 1,065, lecz później znów zaczął kierować się w górę, do poziomów z czwartkowego zamknięcia.

Podobnie wygląda sytuacja na parze USD/JPY. Po publikacji danych dolar zyskał 1 proc. do 115,4 ze 114,2, jednak niedługo później kurs USD/JPY spadł poniżej 115.

Po czwartkowych zwyżkach na rynku ropy naftowej korekta. Baryłka WTI w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,7 USD, w dół o 0,6 proc. Brent w dostawach na marzec w Londynie zniżkuje o 0,4 proc. do 55,8 USD za baryłkę.

1 stycznia 2017 r. rozpoczęło się zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Inwestorzy czekają na weryfikację, czy państwa OPEC będą przestrzegać porozumienia. W piątek sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo ocenił, iż jest jeszcze zbyt wcześnie, by ocenić na ile poszczególne państwa kartelu stosują się do wynegocjowanych w ub. roku w Wiedniu postanowień. 22 stycznia po raz pierwszy zbierze się komitet monitorujący przestrzeganie porozumienia.

Na zamknięciu piątkowej sesji brytyjski FTSE 100 poszedł w górę o 0,62 proc., notując czternastą z rzędu sesję na plusie. Francuski CAC 40 wzrósł o 1,20 proc., a niemiecki DAX o 0,94 proc.

Z europejskich spółek, mocno, nawet 6 proc., traciły akcje Renault. Francuscy prokuratorzy poinformowali, że badają, czy producent samochodów nie zaniżał wyników emisji spalin w dieslowskich modelach. Po południu kurs spółki spadał o ok. 2,5 proc.

Rósł natomiast kurs Fiat-Chrystler, nad którym ciążą od czwartku podobne oskarżenia ze strony amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Prezes Fiata odpiera zarzuty.

AMERYKAŃSCY KONSUMENCI MNIEJ OPTYMISTYCZNI W STYCZNIU NIŻ W GRUDNIU

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w styczniu 98,1 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 98,5 pkt. W grudniu wskaźnik wyniósł 98,2 pkt.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA NIECO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ W XII

Sprzedaż detaliczna w USA w grudniu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,7 proc. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w grudniu wzrosła o 0,2 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. mdm.

CENY PRODUKCJI W USA W XII WZROSŁY ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w grudniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, zgodnie z konsensusem. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,2 proc. mdm, o 0,1 pkt. proc. powyżej konsensusu. Rok do roku wskaźnik PPI w grudniu wzrósł o 1,6 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,6 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 1,6 proc. i wzrostu o 1,5 proc.

ZAPASY NIESPRZEDANYCH TOWARÓW W USA W XI W GÓRĘ

Zapasy niesprzedanych towarów w USA w listopadzie wzrosły o 0,7 proc. mdm. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,6 proc. mdm. W październiku wskaźnik zapasów spadł o 0,1 proc. mdm.

GOSPODARKA USA MA SIĘ DOBRZE, RYZYKA W KRÓTKIM TERMINIE ZRÓWNOWAŻONE - YELLEN, FED

Gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się "całkiem" dobrze, a krótkoterminowe ryzyka są "całkiem" zrównoważone - powiedziała w piątek w nocy Janet Yellen, prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W jej ocenie, rynek pracy generalnie jest silny i w wielu aspektach wygląda podobnie jak przed kryzysem finansowym, a bezrobocie jest niskie. Dodała, że wzrost płacy zaczyna przyspieszać. Wskazała, iż inflacja znajduje się tuż poniżej, ale całkiem blisko, 2-proc. celu Fed.

REDUKCJA SUMY BILANSOWEJ FED LEPSZA NIŻ AGRESYWNE PODWYŻKI STÓP - BULLARD, FED

Redukcja sumy bilansowej Fed może być lepszym sposobem na normalizację polityki (monetarnej - PAP) niż agresywne podwyżki stóp procentowych - powiedział w czwartek wieczorem James Bullard, prezes Fed z St. Louis. Dodał, iż stopa funduszy federalnych może pozostać na "całkiem niskim" poziomie w 2017 r., ponieważ jakiekolwiek efekty rozwiązań gospodarczych ekipy Donalda Trumpa będą widoczne dopiero w 2018 i 2019 r.

Zdaniem Bullarda, nie ma przesłanek, by oczekiwać znacznie wyższej inflacji w USA i nie wygląda na to, by w USA tworzyła się zbyt duża presja inflacyjna. W jego ocenie, wzrost gospodarczy w USA oraz inflacja w 2017 r. kształtować się będą w okolicach 2 proc.

3 PODWYŻKI STÓP W '17 W USA, POTRZEBNA DEBATA O OGRANICZANIU SUMY BILANSOWEJ FED - KAPLAN, FED

Mediana przewidywań członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w postaci 3 podwyżek stóp procentowych w USA w 2017 r. "całkiem dobrze oddaje moje obecne poglądy" - powiedział w czwartek wieczorem Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas. Dodał, iż w 2017 r. należałoby zacząć dyskusję na temat redukcji sumy bilansowej Fed. Kaplan powiedział, iż opowiada się za rozpoczęciem normalizacji polityki pieniężnej od podwyżek stóp, zanim podejmie się decyzję kiedy i w jakim stopniu zmniejszyć sumę bilansową Fed.

"Nie powiedziałem, że nie wspieram redukcji sumy bilansowej w 2017 r. Będziemy chcieli osiągnąć dalszy progres w podnoszeniu stopy procentowej i gdy to nastąpi ocenimy kwestię sumy bilansowej" - dodał.

ZYSK BANK OF AMERICA W IV KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Bank of America Corp. zanotował w IV kwartale zysk na akcję w wysokości 40 centów - wynika z raportu kwartalnego banku. Wynik może nie być porównywalny z prognozami na poziomie 38 centów na akcję. Zysk netto banku wzrósł w IV kw. o 43 proc. do 4,7 mld USD, czyli 40 centów na akcję, wobec 3,28 mld USD, czyli 27 centów na akcję w III kw. 2015 r. Przychody banku w IV kw. wyniosły 19,99 mld dolarów wobec szacunków 20,85 mld dolarów.

ZYSK BLACKROCK W IV KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, PRZYCHODY PONIŻEJ

Zysk na akcję funduszu inwestycyjnego BlackRock w IV kw. 2016 r. wyniósł 5,14 USD, wobec 5,02 USD oczekiwań. Niższe od konsensusu okazały się przychody funduszu, które wyniosły 2,89 mld USD, a oczekiwano 2,93 mld USD. Spółka zdecydowała o zwiększeniu dywidendy na akcję do 2,5 USD z 2,29 USD. Oczekiwano 2,4 USD.

ZYSK NA AKCJĘ JPMORGAN CHASE WYNIÓSŁ W IV KW. 1,71 USD

Zysk na akcję banku JPMorgan Chase w IV kwartale 2016 roku wyniósł 1,71 USD - podała firma w komunikacie w piątek. Wynik może nie być porównywalny z prognozami na poziomie 1,43 USD na akcję. Przychody banku wyniosły 24,3 mld USD. Oczekiwano 23,95 mld USD. Przychody części inwestycyjnej banku wyniosły 1,49 mld USD. Tu oczekiwano 1,59 mld USD.

ZYSK WELLS FARGO NIECO POWYŻEJ KONSENSUSU W IV KW.

Wells Fargo & Co. zanotował w IV kwartale 2016 r. skorygowany zysk netto w wysokości 1,03 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 1,00 USD na akcję. Przed korektą zysk wyniósł 96 centów na akcję. Przychody banku wyniosły 21,6 mld USD wobec oczekiwanych 22,45 mld USD. (PAP)