Pomysł powrotu do obowiązkowej służby wojskowej pojawia się w nieprzypadkowym momencie. W USA władzę przejął Donald Trump, który uznał NATO za organizację przestarzałą, a ponadto domaga się od członków Sojuszu zwiększenia nakładów na wojsko. Co więcej, aktywność Rosji w regionie zmobilizowała już państwa bałtyckie i Polskę do konkretnych posunięć w obszarze obronności, a w Szwecji rozpaliła dyskusję na temat przystąpienia tego neutralnego jak dotąd kraju do NATO.

Szwecja i Rosja od wieków walczyły o kontrolę nad Morzem Bałtyckim. W czasie zimnej wojny napięcie pomiędzy Sztokholmem a Moskwą nie było mniejsze, szczególnie od 1981 roku, kiedy na plaży w okolicach szwedzkiej bazy morskiej w Karlskronie pojawił się sowiecki okręt podwodny U-137.

W 2014 roku obcy okręt podwodny naruszył szwedzkie wody terytorialne, wpływając na Archipelag Sztokholmski. Szwedzkie media powiązały ten incydent z działaniami Rosji.

Szwedzkie służby wielokrotnie ostrzegały, że Rosja prowadzi intensywne działania szpiegowskie w samej Szwecji oraz przeciw Szwecji. Z kolei analitycy z Brukseli ostrzegają dziś, że rosyjska propaganda przedstawia Szwecję jako niebezpieczny kraj ze względu na napływ uchodźców w 2015 roku. Sam Donald Trump wywołał w skandynawskim kraju niemałe oburzenie, gdy w czasie swojego wystąpienia na Florydzie podał nieprawdziwą informację o zamachu w Szwecji.

Reklama

Szwecja zniosła obowiązkowy pobór do wojska w 2010 roku. Wcześniej przez lata stopniowo zmniejszała liczbę osób, które miały być wezwane na komisje wojskowe. Dziś co prawda Sztokholm nie ma bezpośrednich planów wstąpienia do NATO, ale w obliczu zmiany sytuacji geopolitycznej w regionie musi poddać rewizji swoją politykę obronną. Jedną z wcześniejszych odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie było wysłanie na stałe żołnierzy na strategiczną na Bałtyku wyspę Gotlandię.

>>> Czytaj też: Szwecja nie obroni Gotlandii przed Rosją? To strategiczna wyspa na Bałtyku [MAPA]

“Wcześniej, przy dobrowolnej służbie wojskowej, mieliśmy problemy, aby obsadzić jednostki wojskowe. Należy jakoś rozwiązać ten problem. Dlatego koniecznym jest wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej” – mówił w szwedzkim radio Peter Hultqvist, minister obrony.

Mniejszościowy szwedzki rząd jest w komfortowej sytuacji, ponieważ zmiany ws. służby wojskowej nie wymagają zmian w prawie, zatem nie jest konieczne poparcie parlamentu.

W wywiadzie dla “Svenska Dagdladet”, minister spraw zewnętrznych Margot Wallstrom określiła amerykańskie plany zwiększenia wydatków na wojsko oraz wzmocnienia potencjału nuklearnego jako „bardzo niepokojące”.

“Jeśli kraje takie jak USA zwiększają wydatki na wojsko, to istnieje ryzyko, że inne kraje będą musiały postępować podobnie” – powiedziała minister. „Sprawia to, że cofamy się o wiele lat w czasie. Takie działania wydają się przestarzałe i nieskuteczne w naszych czasach” – dodała.