"Planujemy z panem ministrem [energii Krzysztofem] Tchórzewskim spotkanie z kilkunastoma wiodącymi spółkami Skarbu Państwa i przedstawimy im nasze wnioski ze spotkań z absolwentami, takich jak tutaj, czy takich, jak podczas mojej wizyty trzy tygodnie temu w Cambridge. Chcemy zachęcić je bardzo mocno, ale nie zmuszać. Chcemy pokazać korzyści - marchewkę raczej niż kij" - powiedział Morawiecki dziennikarzom w kuluarach Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie. Agencja ISBnews była patronem medialnym Forum.

Wicepremier, który po raz kolejny był obecny na Forum, zachęcał na nim polskich studentów do powrotu do kraju. Organizatorami wydarzenia byli polscy studenci z London School of Economics, zrzeszeni w "LSE SU Polish Business Society" oraz The Boston Consulting Group (BCG).

"Po naszej porannej sesji mieliśmy spotkanie ze studentami, z przewodniczącymi wszystkich polskich związków studenckich na różnych brytyjskich uniwersytetach i oni poddali kilka ciekawych pomysłów i rozwiązań, które chcemy rozwijać. Myślę, że niektóre z nich wejdą w życie już w roku akademickim 2017/2018" - poinformował także wicepremier w rozmowie z dziennikarzami.

"One generalnie oscylują wokół tematów takich, jak program płatnych staży czy praktyk studenckich w Polsce na wakacje, ale również wokół absorpcji studentów z uczelni brytyjskich w polskich firmach. Pracujemy nad takim programem, roboczo nazwanym koreańskim, gdzie student pracujący w różnych krajach świata mógłby mieć wsparcie w wynagrodzeniu, jeśliby pracował w polskiej firmie również ze strony administracji publicznej" - dodał.

Reklama

Podczas swojego wystąpienia w Londynie wicepremier podkreślał, że Polska staje się coraz ważniejszym rynkiem IT - cytował szacunki, według których jest miejsce na stworzenie 200 tys. miejsc pracy w tej branży. Zwracał jednocześnie uwagę, że w Polsce są też duże możliwości szukania szans w administracji publicznej, a rząd tworzy warunki, by "wpuścić tu więcej tlenu".

"Zdecydujcie się na odważny krok - wróćcie do Polski nie tylko do biznesu, ale także do administracji publicznej" - zachęcał Morawiecki.

W rozmowie z dziennikarzami skomentował też szacunki resortu rozwoju, według których w wyniku Brexitu, ale także poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce, do kraju może wrócić 100-200 tys. osób z Wielkiej Brytanii i przyznał, że będą to osoby o różnym profilu zawodowym i wykształceniu.

"Mam nadzieję, że ten powrót 100-200 tys. osób z Wielkiej Brytanii do Polski nie będzie miał wpływu na pogorszenie wskaźników na rynku pracy. To będą ludzie, którzy będą mieli różnego rodzaju kwalifikacje, dlatego też rozwijamy bardzo intensywnie różne przemysły: elektromobilność, sektor meblarski, projekt dotyczący wieprzowiny, przemysł stoczniowy, przemysł dronowy" - wskazywał wicepremier.

Podkreślił, że obecnie w Polsce występuje "pozytywna presja płacowa", która prowadzi do wzrostu wynagrodzeń na poziomie 5,5-6% rocznie. Zadeklarował, że rząd chce doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń, aby zmniejszyć różnice między pensjami w Polsce i za granicą.

Obecny na Forum prezes PZU Michał Krupiński wskazał, że jego spółka już poszukuje dobrych pracowników poza granicami kraju.

"My to już robimy - jesteśmy aktywni na wielu konferencjach, także w USA. Planuję w kwietniu wizytę na Columbia University, gdzie studiowałem. Rozważamy, czy nie powinniśmy mocniej wesprzeć którejś z katedr finansów - albo w Londynie, albo w Nowym Jorku. Bo to jest też wizytówka Polski. Chodziłoby o wspólne stworzenie katedry biznesu z naciskiem na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią" - powiedział Krupiński w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach Forum.

"Ściągnęliśmy już ok. 10 osób do pracy w Polsce spoza Polski w ciągu ostatniego roku - na stanowiska kierownicze, ale nie tylko. Widzimy duże zainteresowanie osób, które chcą wracać do Polski na różne stanowiska. Dziś też mam rozmowy zarówno ze studentami, jak i z absolwentami" - podkreślił prezes.

Z kolei szef rekrutacji BCG Łukasz Rey wskazał, że z obserwacji jego firmy wynika, że obecnie coraz więcej studentów ocenianych jako najlepsi stara się aplikować na studia od razu za granicą. Tendencję te wspierają np. działania samych studentów - np. grupa Polaków z Oxfordu przygotowała tzw. Project Access, wspierany przez BCG i skierowany do studentów, aby pokazać im zalety oraz możliwości studiowania za granicą.

Z ankiety, przeprowadzonej przez BCG wśród uczestników Forum, wynika, że odsetek polskich studentów z Wielkiej Brytanii, którzy po zakończeniu nauki chcą wrócić do Polski spadł w tym roku do 75% z 83% w ub.r.

Jako powody powrotu najczęściej wskazywano (ankietowani mogli wymienić po 3 przyczyny) tęsknotę za krajem (50%), wyższą jakość życia (50%), powody rodzinne (46%), niższe koszty życia (40%) oraz chęć założenia własnej firmy (31%).

Jeśli chodzi o plany zawodowe, praca w globalnej korporacji jest pierwszym wyborem ścieżki zawodowej dla studentów uczestniczących w Forum. Drugim wyborem jest praca we własnej firmie, trzecim - praca w startupie.

Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2017 r. wśród 152 studentów wybierających się na Polish Economic Forum na London School of Economics. 90% uczestników badania studiuje na uczelniach w Wielkiej Brytanii, pozostali studiują w Niemczech, Francji i Holandii. 66% ankietowanych to mężczyźni, 34% - kobiety.