Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,54 proc. do 20.950,1 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,83 proc. i wyniósł 2.385,19 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,74 proc. do 5.900,05 pkt.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc. Członkowie Fed spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek stóp o 25 pb w 2017 r. W 2018 r. Fed oczekuje 3 podwyżek stóp proc.

Reklama

Przed posiedzeniem na rynku spekulowano, iż Fed może zdecydować się na szybsze tempo normalizacji polityki monetarnej.

3 podwyżki stóp procentowych rocznie przez Fed można zaliczyć do "stopniowego" podnoszenia stóp proc. - oceniła na konferencji prasowej po posiedzeniu Fed jej prezes Janet Yellen. Zbyt długie zwlekanie z podwyżkami oznaczać będzie konieczność szybszego zacieśnienia polityki monetarnej w przyszłości - dodała.

W ocenie Yellen, jedna podwyżka mniej lub więcej względem mediany prognoz członków Fed (czyli 2 lub 4 podwyżki w 2017 r. i 2019 r.) również oznacza "stopniową" ścieżkę podwyżek.

Tymczasem o godz. 21.00 czasu polskiego, w Holandii zakończyły się wybory parlamentarne. Głosowanie w niektórych lokalach zostało jednak wydłużone, by stojący w kolejce mogli oddać głos.

Wyniki badań exit poll wskazują na wygraną obecnie współrządzącej liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji, która niemal dwukrotnie wyprzedziła wynik eurosceptycznej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa.

Holendrzy wybierali nowy skład 150-osobowej niższej izby parlamentu (Tweede Kamer, Druga Izba Stanów Generalnych).

Odebrane przez rynek jako gołębie wyniki posiedzenia Fed oraz rozkład głosów w holenderskim parlamencie (PVV zdobyło ex aequo drugą największą liczbę mandatów wg exit polls) osłabiło dolara. Notowania eurodolara zwyżkowały do najwyższych od miesiąca poziomów 1,0735, kurs USD/JPY spada z kolei do 113,3, najniżej od początku marca.

Osłabienie dolara wpłynęło na wzrost cen surowców - ropa naftowa WTI zdrożała o 2,5 proc. do 48,9 USD za baryłkę, a złoto zyskuje na wartości 1,5 proc. do 1.221 USD za uncję.

Ze spółek w USA, na minusie znalazły się akcje Twittera. W środę doszło do serii włamań na oficjalne konta osób oraz instytucji na całym świecie. Po włamaniu, z konta udostępniano informacje w języku tureckim z wyrazami poparcia dla Turcji, która toczy ostry spór dyplomatyczny z Holandią.

Niewielkie wzrosty notował Time Warner i AT&T. W środę Komisja Europejska wydała zgodę na akwizycję Time'a przez AT&T.

Z danych makro i wskaźników koniunktury, zgodne z oczekiwaniami były odczyty cen konsumenta i sprzedaży detalicznej za luty.

Najlepsze od 12 lat w marcu okazały się nastroje wśród amerykańskich firm budowlanych, które nieoczekiwanie wzrosły.

"Budowlańcom sprzyjają działania Donalda Trumpa w obszarze reform regulacyjnych, w szczególności niedawno podpisany dekret ws. zniesienia lub zmiany prawa wodnego, który wpływa na wydawanie pozwoleń na budowę" - powiedział Granger MacDonald, prezes Krajowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (NAHB).

Środa przyniosła w końcu wzrosty na rynku ropy naftowej. Po raz pierwszy w 2017 r. w Stanach Zjednoczonych spadły zapasy ropy naftowej.

W czwartek na posiedzeniach zbierają się również członkowie banków centralnych Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Analitycy nie przewidują jednak, aby banki te wprowadziły zmiany w swojej polityce monetarnej.

W piątek z kolei niemieckim Baden-Baden rozpocznie się szczyt ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych G-20, a w Waszyngtonie Angela Merkel spotka się z Donaldem Trumpem.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,29 proc., brytyjski FTSE 100 zyskał 0,15 proc., francuski CAC 40 wzrósł o 0,23 proc., zaś niemiecki DAX zwyżkował o 0,18 proc.

ZAPASY ROPY W STANACH SPADŁY PO RAZ PIERWSZY W 2017 R.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 237 tys. baryłek, czyli poniżej 0,1 proc., do 528,156 mln baryłek. To pierwszy tygodniowy spadek zapasów w USA w 2017 r. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 2,32 mln baryłek.

CPI W USA W II BEZ ZASKOCZEŃ

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lutym wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI pozostanie bez zmian mdm, a CPI bazowy wyniesie 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 2,7 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii 2,2 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: 2,7 proc. i 2,2 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA W II W GÓRĘ, ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

Sprzedaż detaliczna w USA w lutym wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w lutym wzrosła o 0,2 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna w USA w styczniu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu mdm po korekcie, wobec 0,4 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w styczniu wzrosła o 1,2 proc. mdm po korekcie, wobec 0,8 proc. przed korektą.

PERSPEKTYWY INFLACYJNE NIE GWARANTUJĄ ZMIAN POLITYKI EBC

"Perspektywy inflacyjne nie dają na ten moment podstaw do zmiany obecnej polityki monetarnej (przez EBC)" - ocenił w środę Peter Praet, członek Rady EBC i główny ekonomista banku. Bazowa presja inflacyjna nadal pozostaje niska, a niewykorzystane zasoby nieustannie ciążą kształtowaniu się płac i cenom - dodał. Odbudowa gospodarcza w strefie euro ciągle nie przełożyła się na trwały i samopodtrzymujący wzrost inflacji; dynamika inflacji nadal zależy od znacznego wsparcia ze strony polityki monetarnej - uważa Praet.

MNIEJSZE CIĘCIE WYDOBYCIA OPEC W II, LECZ WCIĄŻ BLISKO 100 PROC.

Państwa zrzeszone w OPEC wypełniły w lutym w 91-proc. zapisy obowiązującego od stycznia porozumienia o ograniczeniu wydobycia surowca - podała w comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) W styczniu, zdaniem IEA, kartel ściął wydobycie w 105 proc. względem zapisów porozumienia. Z danych OPEC wynika, iż kartel stosuje się do porozumienia w 110 proc. Z kolei dane Bloomberga wskazują na 102 proc. IEA pozostawiła bez zmian szacunki popytu na ropę w 2017 r. na poziomie 98 mln b/d, co oznacza wzrost o 1,4 proc. rdr, czyli 1,4 mln b/d.

"Ciągle mamy do czynienia z dużą ilością niezużytej ropy. Rynek ciągle musi radzić sobie z dużą podażą, a jej wchłonięcie przez system zajmie trochę czasu. Oczekujący na powrót rynku do równowagi musza uzbroić się w cierpliwość" - napisano w raporcie. (PAP)

>>> Czytaj też: Jarosław Grzywiński został tymczasowo oddelegowany do funkcji prezesa GPW