Dow Jones Industrial rośnie 0,4 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,3 proc., Nasdaq Comp. rośnie o 0,4 proc.

Indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,7 proc., brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,1 proc., francuski CAC 40 zyskuje 1,5 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,1 proc.

WYNIKI SPÓŁEK

Na giełdach trwa sezon publikacji raportów kwartalnych przez spółki.

Ponad 2 proc. tracił w czwartek Travelers. Ubezpieczyciel wypracował 2,16 USD zysku na akcję, 19 centów poniżej konsensusu, przy przychodach zgodnych z oczekiwaniami rynku.

Tuż poniżej konsensusu uplasował się zysk (95 centów vs. 96 oczekiwań) i przychody (29,8 mld USD vs 30,5 mld USD) Verizon. Dostawca usług telekomunikacyjnych zniżkował o ok. 2 proc.

American Express wypracował w I kwartale zysk netto wyższy od konsensusu. Skorygowany zysk netto eBay w I kwartale był zbliżony do oczekiwań analityków, jednak prognoza spółki dotycząca wyniku na II kwartał okazała się znacząco niższa niż przewiduje rynek.

Akcje American Express drożały ponad 3,5 proc., a eBay taniały o ponad 3 proc.

Do czwartku 83 spółki z indeksu S&P 500 podały swoje raporty kwartalne, z czego 74 proc. pozytywnie zaskoczyło rynek wynikami. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się w I kw. 2017 r. wzrostu zysków notowanych na S&P 500 spółek o 9,8 proc. rdr.

W Europie nad kreską notowane były walory Unilever. Koncern FMCG zanotował w I kw. 2017 r. wzrost sprzedaży o 2,9 proc. rdr, a oczekiwano jedynie 1,9 proc.

3 PODWYŻKI STÓP PROC. W USA CIĄGLE MOŻLIWE - KAPLAN, FED

W 2017 r. ciągle możliwy jest scenariusz 3 podwyżek stóp procentowych przez Fed - ocenił w czwartek Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas.

"Ciągle uważam, że mediana (projekcji członków Fed - PAP) w postaci trzech podwyżek fed funds w 2017 r., po tym jak już raz podnieśliśmy stopy, jest dobrym scenariuszem bazowym. Jeżeli gospodarka będzie rozwijać się wolniej, (podwyżek - PAP) może być mniej, jeżeli szybciej, to więcej" - powiedział.

Po przesunięciu się w ostatnich dniach oczekiwań rynku względem daty kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA w czwartek rynek ponownie wycenia z 60-proc. prawdopodobieństwem szanse na zacieśnienie otoczenia monetarnego w USA w czerwcu. Notowania kontraktów terminowych na stopę Fed wskazują na dwie podwyżki o 25 pb. w całym 2017 r., choć jeszcze niedawno ich wycena sugerowała niemal 3 ruchy w górę. Mediana projekcji członków Rezerwy z marca zakłada po 3 podwyżki fed funds w 2017 r. i 2018 r.

Za zniżką oczekiwań stoją częściowo niższe od oczekiwań dane makro z gospodarki amerykańskiej, w tym marcowej CPI, a częściowo oddalająca się perspektywa impulsu fiskalnego i cięcia podatków.

Tymczasem, analitycy Deutsche Bank ocenili w czwartkowym raporcie, że inflacja w USA będzie wzrastać wraz z dochodzeniem gospodarki amerykańskiej do wykorzystania w pełni mocy produkcyjnych. Ich zdaniem, to najbardziej niedoceniany obecnie przez rynki czynnik ryzyka.

WYBORY WE FRANCJI W CENTRUM UWAGI

Przed zaplanowanymi na najbliższą niedzielę wyborami prezydenckimi we Francji nie widać większych zmian w popularności liczących się kandydatów.

Z trzech sondaży opublikowanych w czwartek (Harris, BVA, Opinionway) wynika, że w pierwszej rundzie Emmanuel Macron może zdobyć 23-25 proc. poparcia , Marine Le Pen 22-23 proc., Francois Fillon 19-20 proc., Jean-Luc Melenchon 19 proc.

W drugiej turze głosy rozkładają się następująco: Macron wygrywa z Le Pen lub z Fillonem z przewagą ok. 30 pkt. proc., a Melenchona wyprzedza o ok. 25 pkt. proc. Fillon wyprzedza Le Pen o ok. 16 pkt. proc. Melenchon pokonałby natomiast Le Pen o ok. 20 pkt. proc., a Fillona o ok. 16 pkt. proc.

"W krótkim terminie, mimo że sondaże przed wyborami prezydenckimi we Francji z historycznego punktu widzenia były relatywnie dokładne, biorąc pod uwagę, jak bliski dystans dzielący czwórkę głównych kandydatów oraz jak zmienne są opinie wyborców, inwestorzy powinni być przygotowani na pewną dozę niespodzianki ze strony sondaży" - ocenili w czwartkowym raporcie analitycy Barclays.

"Z perspektywy długoterminowej, 4-osobowy wyścig unaocznia wzrost rozdrobnienia francuskiej sceny politycznej. Podkreślamy jednocześnie, jak ważne będą wybory parlamentarne, zaplanowane na 11 i 18 czerwca tego roku, które choć mocno nieprzewidywalne, będą kluczowe dla oceny kierunku reform, a w konsekwencji dla możliwości wygenerowania lepszych perspektyw dla wzrostu w średnim i długim terminie" - dodali.

Inwestorzy zdają się jednak nie przejmować niepewnością przed niedzielnym głosowaniem. Eurodolar kontynuuje marsz w górę, o 0,5 proc. w okolice 1,077.

KONIEC ZE SWOBODNYM PRZEPŁYWEM OSÓB PO BREXICIE?

Brytyjska premier Theresa May w manifeście wyborczym swej Partii Konserwatywnej obieca, że zakończy swobodny przepływ osób z UE - podał w czwartek tabloid "Daily Mail", powołując się na źródła w ugrupowaniu. Według gazety manifest wyborczy ma także zawierać zapowiedź wycofania się Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku i z Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jeżeli doniesienia gazety się potwierdzą, będą stały w sprzeczności z priorytetami Unii Europejskiej. Przedstawiciele krajów UE zbierają się w przyszłą sobotę 29 kwietnia na nadzwyczajnym szczycie, gdzie zatwierdzą wspólne wytyczne dla negocjacji ws. Brexitu. Do ich wstępnej wersji dotarł w czwartek portal Politico.

Z dokumentu wynika, iż w pierwszej fazie negocjacji najważniejsze dla UE będzie ochrona praw obywateli UE i ich rodzin przebywających na Wyspach.

"Umowa o opuszczeniu UE (przez UK - PAP) powinna zawierać konieczne, całościowe, efektywne, możliwe do wyegzekwowania i niedyskryminujące gwarancje dla ich praw" - czytamy w projekcie.

Na drugim miejscu wymieniono konieczność uregulowania zobowiązań UK względem Wspólnoty przed formalnym Brexitem, a na trzecim status dóbr będących przedmiotem obrotu między UK a UE w momencie Brexitu.

W najbliższą środę szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker jedzie ze swoimi doradcami oraz głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem do Londynu na rozmowy z brytyjską premier Theresą May - poinformowała w czwartek KE. Zaproszenie do złożenia wizyty wystosowała szefowa brytyjskiego rządu. W programie nie przewidziano spotkań z opozycją.

Po nieoczekiwanym ogłoszeniu przedterminowych wyborów aprecjację kontynuuje funt. Kurs GBP/USD rośnie o 0,3 proc. do 1,283.

POLITYKA EBC BEZ ZMIAN, W PRZYSZŁYM TYGODNIU POSIEDZENIE

W środę i czwartek przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego ponownie w ostatnich tygodniach podkreślili, iż EBC nie planuje w najbliższym czasie zmian w polityce monetarnej. W przyszłym tygodniu bank zbiera się na posiedzeniu.

W ocenie Francoisa Villeroy, członka Rady Prezesów EBC, aktualna polityka banku pozostaje w pełni właściwa, biorąc pod uwagę dane z gospodarki strefy euro.

W środę Benoit Coeure, członek zarządu EBC, podkreślił, że nie widzi potrzeby zmiany forward guidance EBC. Coeure oraz Peter Praet, również z zarządu banku, wskazali, iż bilans ryzyk dla gospodarki strefy euro jest bliski równowagi.

Po marcowym posiedzeniu EBC na rynku pojawiły się spekulacje, ucięte potem przez przedstawicieli banku, iż EBC może zdecydować się na podwyżkę stopy depozytowej (obecnie -0,4 proc.) przed zakończeniem programu skupu aktywów.

ROPA DROŻEJE, JEST WSTĘPNA ZGODA OPEC NA CIĘCIE PRODUKCJI DO KOŃCA '17

Część producentów ropy naftowej zrzeszonych w OPEC wstępnie zgodziła się na wydłużenie obowiązującego obecnie do końca czerwca porozumienia o ograniczeniu wydobycia surowca - poinformował w czwartek minister ds. ropy Arabii Saudyjskiej. Nowa umowa nie musi rozciągać się na całe drugie półrocze - dodał. Podkreślił, że dotychczasowe ograniczenie produkcji nie wpłynęło na spadek zapasów surowca w krajach OECD w okolice 5-letniej średniej, co jest jednym z celów kartelu.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,6 USD, w górę o 0,3 proc., a Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 53,1 USD za baryłkę, w górę o 0,4 proc.

UDANA SESJA DLA METALI PRZEMYSŁOWYCH

W czwartek mocno drożeją metale bazowe. 3-miesięczny kontrakt na aluminium na LME zwyżkuje ok. 2 proc., miedź zyskuje ok. 1,5 proc., cynk ok 2,5 proc., nikiel ok. 1 proc.

Sentyment na rynku kształtują prognozy produkcji dużych spółek wydobywczych.

Rio Tinto Group podała w swoim raporcie, że w I kwartale wydobyła wyraźnie mniej miedzi niż zakładał rynek, w dół o 37 proc. rdr. Drugi największy na świecie koncern wydobywczy, obniżył ponadto swoje cele produkcji na cały rok, aż o 25 procent, z powodu zakłóceń w dostawach miedzi z dwóch kopalni - Escondida, w Chile i Grasberg - w Indonezji.

Większe od konsensusu wydobycie rudy żelaza zaraportował największy światowy producent tego surowca brazylijski Vale.

WAŻNE DLA GOSPODARKI:

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w marcu wzrósł o 0,4 proc. - podała Conference Board. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. W lutym indeks wzrósł o 0,6 proc. - wynika z danych Conference Board.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w kwietniu 22,0 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 25,5 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na plus 32,8 pkt.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 10 tys. do 244 tys. z 234 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 240 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,979 mln w tygodniu, który zakończył się 8 kwietnia. To najniższy wynik od 17 lat. Tutaj analitycy spodziewali się 2,024 mln osób. (PAP Biznes)