Na wyniki zakończenia negocjacji dotyczących warunków Brexitu czeka 4 mln osób. Ich los w Wielkiej Brytanii, tak samo jak Brytyjczyków w Unii Europejskiej,  jest niepewny. Brytyjski rząd opowiada się za "twardym Brexitem", dlatego wiele będzie zależało od negocjacji z Komisją Europejską. Obecnie obywatele Unii Europejskiej korzystają z prawa swobodnego dostępu do brytyjskiego rynku pracy, zasiłków i innych przywilejów. Także obywatele Wielkiej Brytanii mają pełna swobodę na terenie całej UE.

Twardy Brexit to zagrożenie dla ponad 3 miliony obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii i blisko 1 miliona obywateli brytyjskich mieszkających w innych krajach UE. Jeżeli strony nie znajdą dobrego rozwiązania kwestii spornych może okazać się, że za dwa lata imigranci w Wielkiej Brytanii dowiedzą się, że ich konta bankowe zostały zamknięte, umowy o pracę lub najmu mieszkania zostały rozwiązane i grozi im deportacja. To najczarniejszy scenariusz, zarówno dla obywateli UE jaki i Brytyjczyków. Być może do tego nie dojdzie, bo obie strony zobowiązały się do szybkiego rozwiązania problemu. Łatwo jednak nie będzie, bo rząd brytyjski chce radykalnie ograniczyć imigrację.

Oto, skąd pochodzą 3 miliony obywateli UE, którzy mieszkający w Wielkiej Brytanii

Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii

Wśród imigrantów przebywających na wyspach największa grupę, prawie 30 proc., stanowią Polacy. W Wielkiej Brytanii na stałe przebywa 916 tys. naszych rodaków. Druga najliczniejsza nacja brytyjskiej imigracji to Irlandczycy (332 tys., czyli 10,6 proc. wszystkich imigrantów). Na trzecim miejscu są obywatele Rumunii (233 tys., 7,4 proc.).

Gdzie na kontynencie mieszka prawie 1 mln Brytyjczyków?

Obywatele Wlk. Brytanii mieszkający w UE

Ruchy migracyjne odbywają się także w drugą stronę. Łącznie na terenie Unii Europejskiej na stałe mieszka 869,1 tys. Brytyjczyków. Najchętniej wybierają oni ciepłe kraje południa Europy. Najwięcej emigrantów z Wielkiej Brytanii jest w Hiszpanii 296,6 tys., czyli ponad 34 proc. wszystkich Brytyjczyków mieszkających poza wyspami na terenie UE. Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem emigracji Brytyjczyków jest Francja. Nad Sekwaną mieszka 149 tys. obywateli Zjednoczonego Królestwa.