"Pani kanclerz cieszy się na spotkanie, do którego dojdzie późnym popołudniem w poniedziałek w urzędzie kanclerskim" - powiedział Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

Nie podał konkretnej godziny ani innych szczegółów spotkania.

Merkel zasygnalizowała w czwartek gotowość do rozmów z Macronem o wspólnym programie inwestycyjnym i umocnieniu strefy euro.

Na spotkaniu w Duesseldorfie szefowa niemieckiego rządu opowiedziała się za pogłębioną współpracą z Francją - "najważniejszym partnerem Niemiec w Europie".

"Możemy zastanowić się nad wspólnymi programami inwestycyjnymi, ponieważ w dziedzinie cyfryzacji Niemcy również mają wiele do nadrobienia" - powiedziała. Jak zaznaczyła, sama też myśli od 2013 roku o oddzielnym budżecie eurolandu, z którego można by wspierać kraje wprowadzające reformy.

Głównymi założeniami programu wyborczego Macrona w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej było zacieśnienie współpracy z Berlinem i umocnienie pozycji Francji w Unii Europejskiej. Prezydent elekt proponował też utworzenie budżetu strefy euro oraz powołanie ministra finansów eurolandu.

>>> Czytaj też: Prezydent Chin: Chcemy strategicznego partnerstwa z Polską. Jestem pod wielkim wrażeniem nastawienia premier Szydło