"Wiodący przez Azję, Europę i Afrykę i rozciągający się na cały świat szlak sięga daleko zarówno swym zasięgiem geograficznym, jak i ambicjami" - podkreślił sekretarz generalny ONZ podczas inauguracji Forum Pasa i Szlaku. Według niego inicjatywa ta krajom położonym na szlaku może zapewnić dostęp do rynków i umożliwić większą integrację z globalną gospodarką.

W ocenie Guterresa Pas i Szlak zmierza w podobnym kierunku co agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 przyjęta przez ONZ. Jak mówił, obie inicjatywy mają na celu korzystną współpracę i rozwój sieci połączeń pomiędzy państwami i regionami w zakresie infrastruktury, finansów, handlu i ludzi.

Jak podkreślił, aby wszystkie kraje położone na szlaku mogły w pełni korzystać z możliwości "ważne jest wzmocnienie powiązań pomiędzy inicjatywą a celami agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju".

Sekretarz generalny ONZ apelował również, by korzyści płynące z inicjatywy Pasa i Szlaku mogły czerpać nie tylko miasta, ale także obszary wiejskie.

Według niego spodziewany szybki rozwój infrastruktury powinien iść w parze z przechodzeniem na czystą, niskoemisyjną energię. "Chińskie przewodnictwo w zakresie zmiany klimatu będzie tu kluczowe" - podkreślił.

Przed Guterresem przemawiali: prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W Forum w Pekinie bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata, wśród nich jest szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Z Pekinu Magdalena Cedro (PAP)