Jak wykazał sondaż prestiżowego Centrum Badań Socjologicznych (CIS), Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza szybko odzyskuje zwolenników po tym, gdy w rezultacie majowych wyborów przeprowadzonych w szeregach PSOE na stanowisko jej sekretarza generalnego powrócił na czerwcowym kongresie partii Pedro Sanchez.

Socjaldemokraci cieszą się poparciem 24,9 proc. wyborców, podczas gdy Partia Ludowa (PP) może liczyć na poparcie 28,8 proc. elektoratu, najniższe od czasu wyborów powszechnych w czerwcu 2016 r.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się lewicowa koalicja Unidos Podemos (Zjednoczeni Możemy). Ma ona poparcie 20,3 proc. elektoratu.

Liberałowie, tj. partia Ciudadanos (Obywatele), uzyskałaby w wyborach 14,5 proc. głosów.

CIS badało także stopień zaniepokojenia hiszpańskich wyborców takimi negatywnymi zjawiskami, jak korupcja w życiu politycznym. 45,3 proc. Hiszpanów uważa ją za jeden z głównych problemów kraju.

Zaniepokojenie bezrobociem wyraża 70,6 proc. obywateli. Według danych z czerwca br. bezrobocie w Hiszpanii utrzymuje się na poziomie 17,1 proc., ale w przedziale wiekowym do 25 lat wynosi wśród dorosłych 39,2 proc. (PAP)