statystyki

Ile można zarobić na myjni samochodowej?

24 marca 2009, 05:00
Źródło:GP/forsal.pl

Na małej, ręcznej myjni można zarobić do 5 tys. zł miesięcznie, pod warunkiem jednak że samemu się w niej pracuje. Myjnie ręczne są w Polsce dużo popularniejsze wśród właścicieli aut niż w zachodniej Europie i jest ich u nas proporcjonalnie więcej niż tam. Tak uważa Jerzy Bobrowicz, prezes firmy Ehrle Polska, produkującej urządzenia oraz maszyny, służące do mycia samochodów.

Reklama

Reklama

- Z badań preferencji konsumenckich w Niemczech wynika, że aż 60 proc. posiadaczy aut w tym kraju wybiera myjnię automatyczną, albo jest im obojętne, gdzie myją auta. U nas wygląda to inaczej, bo auto jest dla nas czymś więcej niż dla zachodnich Europejczyków. Dlatego bardziej je pieścimy, bardziej o nie dbamy - mówi Jerzy Bobrowicz.

Myjnie ręczne powszechnie uchodzą za takie, które dokładniej myją samochód niż automatyczne i w przeciwieństwie do nich nie powodują ryzyka zniszczenia lakieru. - Z automatycznych korzystają głównie firmy. Tam flotami zarządzają na ogół ludzie, dla których nie ma znaczenia to, że po kilku-kilkunastu myciach w automacie lakier może zmatowieć albo porysować się - mówi Grzegorz Rolkiewicz, właściciel trzech myjni Duo-Car w Warszawie.

Dla indywidualnego klienta ma to znaczenie ogromne. - Niektórzy klienci przyjeżdżają i pytają: jest Rafał? Bo, jak już przekonali się do wybranego pracownika, to chcą, żeby tylko on mył ich auto. Nawet jeśli to oznacza stanie w kolejce albo wiąże się z koniecznością ponownego przyjazdu - podkreśla Grzegorz Rolkiewicz.

Niezbędne procedury

Myjnię ręczną może prowadzić każdy, niepotrzebne są koncesje ani uprawnienia. Wymaga się tylko atestów na środki myjące. Wystarczy kupować detergenty od uznanych producentów, każdy z nich dysponuje atestem. Najpierw jednak trzeba myjnię zbudować. W skrajnych przypadkach załatwienie wszystkich procedur budowlanych trwa dwa lata, średnio zajmuje to rok, nawet jeśli myjnia ma mieścić się w blaszanej wiacie. Potrzebne są trzy dokumenty: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, pozwolenie wodnoprawne i pozwolenie na budowę.

- Dogadałem się z właścicielem niepublicznego szpitala w Warszawie, że wydzierżawię pusty budynek poszpitalny. Urzędnik powiedział, że widziałby tam coś ładniejszego. I zgody nie dał. Przy innej lokalizacji nakazano mi dostosować kształt i kolory do pobliskiej stacji metra - opowiada Grzegorz Rolkiewicz.

Teren trzeba przygotować betonując podłoże. Wybudowanie i wyposażenie myjni z dwoma stanowiskami (bez kosztów zakupu działki) to co najmniej 50 tys. zł. W tej kwocie mieści się zakup i montaż tzw. separatora z odstojnikiem. Służy on do oczyszczania z substancji ropopochodnych brudnej wody po umyciu auta (do kanalizacji nie można odprowadzać ścieków zawierających nawet śladowe ilości oleju czy benzyny). Resztę wydamy na zakup kompresora (50 zł), odkurzaczy (500-1000 zł za sztukę) i urządzeń ciśnieniowych do mycia (8-10 tys. zł za dwie sztuki).

Dobrze mieć własny grunt

Dzierżawa działki pod myjnię kosztuje miesięcznie od 2,5 tys. do nawet 7 tys. zł, dlatego najlepiej mieć własny grunt. Jeszcze więcej kosztują pracownicy. W myjni dwustanowiskowej muszą pracować co najmniej dwie osoby (często stosuje się stawkę za godzinę pracy, w Warszawie - 4-5 zł plus prowizja od każdego umytego auta, np. w wysokości 10 proc. sumy, którą uiszcza klient). Liczba klientów zależy przede wszystkim od pogody. Gdy jest mróz i plucha, myjnie świecą pustkami.

- A pracowników i wtedy trzeba utrzymać, choć przychodów nie ma. Dlatego, by mała myjnia była dochodowa, musi na co dzień pracować w niej sam właściciel, a nawet sam myć auta - mówi Grzegorz Rolkiewicz.

- Klienci bardzo dużą wagę przywiązują do jakości tej usługi. Gdy auto wymyje się źle, niedokładnie, klient drugi raz nie przyjdzie. Moim zdaniem, jeśli jakaś myjnia ręczna ma przychody niższe od oczekiwań właściciela, to najczęściej przyczyną jest zła opinia - mówi Janusz Kowalski, współwłaściciel myjni CMS na warszawskiej Białołęce.

Nawet 500 złotych od auta

Drugim, najczęstszym powodem niskich przychodów jest źle dobrana lokalizacja. Najlepsza to zazwyczaj działka przy ruchliwej ulicy, w pobliżu dużych osiedli mieszkaniowych. Ręczna myjnia dwustanowiskowa może wyczyścić nawet 40 aut dziennie. Podstawowe, zewnętrzne mycie kosztuje 20-26 zł (trwa nie dłużej niż 15-20 minut), ale to tylko część przychodów. Wielu klientów zleca także czyszczenie wnętrza auta, co kosztuje 50-60 zł, woskowanie (w zależności od metody od 7 do 80 zł) czy polerowanie. To ostatnie robi się przy użyciu specjalnych past renowacyjnych, przywracających lakierowi połysk i zakrywających rysy. Taka usługa może kosztować nawet 500 zł od auta. Dobrze zarobić można także na praniu tapicerki, za co płaci się od 350 zł w górę. Biorąc to wszystko pod uwagę, właściciel małej ręcznej myjni może zarobić miesięcznie 5 tys. zł netto (średniorocznie, bo zima to martwy sezon i wtedy przychody są niższe). Ale nie od razu. By dojść do takich zarobków, czasem trzeba nawet trzech lat.

Rynek jest i będzie

Dużą zaletą myjni jest fakt, że jeśli usytuuje się ją w dobrym punkcie i odpowiednio wyeksponuje, to właściwie nie potrzebuje ona reklamy. Choć i dobrze położone obiekty się reklamują, przede wszystkim w internecie, w książkach telefonicznych itp. By było to efektywne, trzeba przeznaczyć na ten cel co najmniej 500-700 zł miesięcznie. Największa konkurencja to tzw. myjnie bezdotykowe, które przebojem podbijają rynek. Grzegorz Rolkiewicz uważa, że dla małych myjni ręcznych będzie miejsce na rynku.

- Choćby dlatego, że myjnie bezdotykowe i automatyczne nie oferują czyszczenia wnętrza auta - mówi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Tomek(2013-01-18 10:32) Odpowiedz 10

  Na wiosnę oddałem do nich auto na pełne czyszczenie wraz z polerowaniem lakieru. Szczerze mówiąc wjechałem autem 12 letnim a wyjechałem autem rocznym. Ceny niskie. Obsługuje bardzo sympatyczna i piękna kobieta (kawa gratis). Pierwszy raz doświadczyłem takiej jakości usługi.

  TEL: 532-532-523 www.eco-olivier.pl

 • OLIVIER(2013-01-10 11:35) Odpowiedz 01

  My różnimy się od innych. Większość uczestników tego forum pisze jako Klient oferując swe usługi. My jesteśmy prawdziwi i profesjonalni w tym co robimy dlatego otwarcie oferujemy swe usługi. Szanowni Państwo Myjnia "OLIVIER" zaprasza do skorzystania ze swoich usług, gwarantując doskonałą jakość i przystępną cenę. Do mycia i pielęgnacji samochodu używane są jedynie sprawdzone preparaty chemiczne. Myjąc auta na parkingu, czy też terenie zielonym czynimy to w sposób bezpieczny dla środowiska. Dzięki nam zaoszczędzą Państwo cenny czas swych pracowników. Świadczymy usługi z dojazdem do Klienta. Oferujemy pełen zakres czynności czyszczenia jak i pielęgnacji: ● samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych; ● motocykli i quadów; ● jachtów, żaglówek i łodzi motorowych (także zimowanie); ● przyczep campingowych i innych (także zimowanie); ● dywanów, wykładzin i tapicerek meblowych; ● kostki brukowej; ● inne usługi m.in.: o neutralizowanie zapachów, dezynfekcja wnętrza i klimatyzacji (ozonowanie), o mycie i zabezpieczanie silnika, o czyszczenie, zabezpieczanie i impregnacja tapicerek skórzanych, o pranie tapicerek oraz wszystkich elementów materiałowych, o polerowanie lakieru i lamp pojazdów, o zabezpieczanie lakieru nanopowłoką (roczna ochrona), o woskowanie mechaniczne i ręczne, o zabezpieczanie szyb i lusterek zewnętrznych z efektem odkraplania się wody i cieczy olejowych (niewidzialna wycieraczka), o oczyszczenie lakieru z osadów ulicznych (glinkowanie), o usuwanie smoły, żywicy, naklejek rejestracyjnych, naklejek zewnętrznych (reklamowych), o kompleksowe przygotowanie pojazdów do sprzedaży. Firma OLIVIER jest w pełni pro ekologiczna. Mycia pojazdów dokonujemy za pomocą specjalnie do tego przystosowanych myjni parowych, które są alternatywą dla tradycyjnych myjni wodnych. Myjnie te odkażają każdą powierzchnię i usuwają niewidzialny dla oka brud. Po takim zabiegu pojazd jest idealnie czysty i suchy. Wszyscy nasi pracownicy posiadają certyfikaty świadczące o ich fachowym przygotowaniu w zakresie powierzonych im obowiązków. Współpracę z naszymi Klientami kształtujemy na zasadach uczciwości i rzetelności. TEL: 532-532-523 www.eco-olivier.pl

 • Gizmoo(2015-09-27 23:31) Odpowiedz 01

  Moim zdaniem ważne jest to, aby będąc w myjni można było przykładowo w razie potrzeby wyprać też tapicerkę czy wypolerować reflektory. tego typu usługi są dostępne w BlueBear we Wrocławiu i właśnie dlatego wyłącznie tam jeżdzę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze