Wicedyrektor zarządzający MFW John Lipsky powiedział, że stosowane przez Fundusz SDRy (special drawing rights) musiałyby być niezależne od innych walut i emitowane przez międzynarodową organizację o funkcji banku centralnego, by zapewnić tej walucie wystarczającą płynność. Lipsky mówiąc o tym rozwiązaniu w sobotę podczas forum ekonomicznego w Sankt Petersburgu podkreślił jednak, że "to nie jest szybka czy łatwa decyzja i dodał, że byłoby to "dość rewolucyjne" rozwiązanie.
Według danych MFW, ok. 70 proc. światowych rezerw walutowych jest utrzymywanych w dolarach. Prowadzi to do pojawiających się coraz częściej apeli, by kraje dywersyfikowały swoje rezerwy walutowe, by uniknąć nadmiernej ekspozycji na ryzyka związane z amerykańską gospodarką, która powiększa obecnie czterokrotnie swój deficyt budżetowy walcząc z najgorszą od lat 30-ych recesją.
3 czerwca dolar amerykański spadł do swojego najnizszego w tym roku poziomu wobec euro w związku z obawami, że rosnący amerykański deficyt zmniejszy popyt na papiery skarbowe USA ze strony zagranicznych inwestorów i banków centralnych.
W piątek, podczas petersburskiego forum ekonomicznego prezydent Rosji Dmitri Miedwiediew zakwestionował przyszłość dolara jako globalnej rezerwy walutowej i uznał, że zestaw regionalnych walut doprowadziłby do większej stabilizacji światowej gospodarki. Rosja proponuje użycie między innymi rubla jako waluty rezerw.
Reklama