Poznańska firma Dachbud w ubiegłym roku wykonywała szereg prac budowlanych na zlecenie spółki H. Cegielski Poznań S.A. Wydział XI Gospodarczy Sądu Rejonowego w Poznaniu, do którego wpłynął wniosek poprosił o uzupełnienie dokumentacji. "Nie ma jeszcze kompletu dokumentów w tej sprawie, nie ustalono też terminów rozpraw" - poinformowała PAP Agnieszka Wejchert z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu. "Jesteśmy zbulwersowani tym wnioskiem, ale rozumiemy trudną sytuację wierzyciela, który ze wzglądu na nasze zadłużenie jest w ciężkiej sytuacji. Prowadzimy negocjacje układowe z tym wierzycielem i mamy nadzieję, że się dogadamy" - powiedział PAP Lazurko.

Od początku października w zakładach trwają zwolnienia grupowe. Są one jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego firmy, która znajduje się w fatalnej kondycji finansowej. Według zarządu na koniec tego roku w kasie firmy może zabraknąć ok. 50 mln zł, a udział zobowiązań przeterminowanych w wartości bilansowej zbliża się do poziomu, w którym należy rozpocząć postępowanie upadłościowe. Zwolnienie prawie 500 pracowników ma dać około 25 mln zł oszczędności rocznie. Zarząd opracował też program, który obejmuje oprócz obniżania kosztów także plan restrukturyzacji firmy i dywersyfikację produkcji.

W obronie istnienia spółki demonstrowali w Poznaniu związkowcy z całego kraju. W miniony piątek w manifestacji wzięło udział około 2 tys. związkowców, którzy domagają się interwencji rządu w sprawie ratowania firmy. Cegielski jest spółką Skarbu Państwa. H. Cegielski jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł.