Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w stosunku do analogicznego okresu 2008 r. zarobiła w III kwartale 408 mln zł, czyli o 228 mln zł więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu spółki. Zysk netto PGNiG jest wyższy o 7 proc. od średniego poziomu oczekiwań analityków.

Tańszy gaz

Tak dobry rezultat, to ich zdaniem głównie efekt spadku o 29 proc. ceny zakupu gazu z importu. Całkowity koszt zakupu sprzedanego przez spółkę gazu był niższy o 43 proc. rok do roku i 49 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Marża operacyjna na sprzedaży tego paliwa wyniosła 11 proc. (-5 proc. rok wcześniej oraz -6 proc. w II kwartale i -23 proc. w I kwartale 2009 r.). Przychody ze sprzedaży spadły jednak w III kwartale o 246 mln zł rok do roku, do poziomu 3,4 mld zł. To efekt spadku ilości sprzedanego surowca o 13 proc.

– To konsekwencja spowolnienia gospodarczego. Klienci przemysłowi odebrali o ponad 200 mln m. sześc. mniej gazu niż w analogicznym okresie 2008 r. Dodatkowo wyższe temperatury we wrześniu przełożyły się na spadek zapotrzebowania na to paliwo po stronie klientów indywidualnych – wyjaśnia Michał Szubski, prezes PGNiG.

Własne wydobycie

Pozytywnym aspektem jest natomiast wzrost krajowego wydobycia gazu ziemnego o 11 proc., do poziomu 981 mln m. sześc. (887 mln m sześc. rok wcześniej) oraz ropy naftowej o około 2 proc., do poziomu 366 tys. ton.