Bank centralny poprosił Bank of America i osiem pozostałych banków o przesłanie planów z dokładnym terminarzem uregulowania należności – twierdzi anonimowy informator agencji Bloomberg. Firmy mają do wyboru szybką spłatę kredytu z programu TARP, jeśli są w stanie same zaciągnąć na rynku środki poprzez emisję akcji. Wtedy będą mogły powiększać bufor kapitałowy ustalony podczas stress testów. 

„Byłby to doskonały sygnał dla rynków, świadczyłby bowiem, że banki są w dostatecznie dobrej kondycji, aby stanąć na własnych nogach” – komentuje Joel Corm, prezes Lakeshore Capital w Birmingham, w stanie Alabama. 

Żądanie wystosowane przez Fed zwiększa presję na banki, które przyzwyczaiły się do większej elastyczności w spłatach pożyczek z programu TARP. Łącznie dziewięc banków otrzymało 142 mld dolarów pomocy ratunkowej z pakietu w wysokości 700 mld dolarów, zatwierdzonego w 2008 roku na pomoc finansową.

Wśród poddanych stress testom banków, które muszą jeszcze zwrócić pomoc z programu TARP są: Bank of America, PNC, Citigroup, Fifth Third Bancorp, GMAC, KeyCorp, Regions Financial Corp., SunTrust Banks i Wells Fargo & Co.
Z ogłoszonych w maju wyników stress testów wynikało, że na 19 największych banków w Ameryce, dziesięć – w tym Bank of America, Wells Fargo i Citigroup – musi podnieść swój kapitał.