Urzędnicy z Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie reguł fiskalnych w strefie euro, ocenią, czy program ten pozwoli na osiągniecie znacznej redukcji deficytu budżetowego, jak obiecuje socjalistyczny rząd.

Grecja wstrząsnęła rynkami finansowymi i poirytowała inne kraje z liczącej 16 państw strefy euro oświadczając w zeszłym roku, że jej deficyt za 2008 rok oraz deficyt prognozowany na rok 2009 są znacznie większe niż to wcześniej sugerowano.

>>> Czytaj też: "Irlandia i Grecja wyjdą ze strefy euro?"

Trzy największe na świecie  ratingowe błyskawicznie obniżyły wiarygodność kredytową Grecji, a premier George Papandreu przyznał wobec szefów pozostałych rządów UE podczas szczytu w zeszłym miesiącu, że część problemów jego kraju tkwi w endemicznej korupcji  

Przedstawiciele UE z satysfakcją odnotowali szczerość Papandreu, ale nie zmienia to faktu, że są głęboko zaniepokojeni fiskalnymi przypadłościami Grecji, na  które kraje członkowskie strefy euro wielokrotnie próbowały zwrócić uwagę greckich polityków w okresie minionych 18 miesięcy.

Oczekuje się, że dług publiczny Grecji sięgnie w tym roku 125 proc. produktu krajowego brutto, co stanowi najwyższy poziom wśród 27 krajów UE i przeszło dwukrotnie więcej od limitu 60 proc., wyznaczonego dla przyszłych członków strefy euro.

>>> Czytaj też: "Grecki dług publiczny sięgnął 300 mld euro"

Niektórzy ekonomiści prognozują, że bez zdecydowanego działania dług Grecji może wspiąć się ponad 150 proc. PKB w okresie najbliższych pięciu-sześciu lat, stawiając pod znakiem zapytania zdolność Grecji do zachowania fiskalnej kontroli zgodnie z wymogami dla państw strefy euro.  

W zeszłym miesiącu grecki parlament zaaprobował budżet na 2010 rok, zakładający obcięcie deficytu poniżej 9 proc. PKB wobec przewidywanych 12,7 proc. w 2009 roku. Ale zgodnie z unijnym prawem grecki rząd musi także przedstawić Komisji Europejskiej długoterminowy plan, wskazujący, jak ten kraj, i w jaki sposób, zamierza załatać dziury w finansach publicznych.