Vattenfall od lutego zmienia zasady opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Dotychczas firma stosowała jednoskładnikową cenę, która zawierała wszystkie możliwe koszty i marżę. Wprowadzana zmiana polega na tym, że firma obniża dotychczasową jednoskładnikową cenę energii elektrycznej o 1,92 proc., czyli 5 zł za 1 MWh, ale zarazem dokłada stałą opłatę miesięczną w wysokości 4,15 zł miesięcznie brutto. Vattenfall wyliczył, że średnie gospodarstwo domowe o zużyciu rocznym 2 MWh zapłaci po zmianach zasad opłat za prąd o 3,13 zł miesięcznie więcej niż dotychczas. Mniej będą płaci duzi odbiorcy, ale niewiele: przy rocznym zużyciu 11 MWh stawka spadnie o 1,44 zł miesięcznie.

>>> Czytaj też: "Dostałeś rachunek za prąd? To zobacz za co naprawdę płacisz"

– Pół roku temu udało nam się obniżyć ceny, a tym razem jest inaczej, na co główny wpływ mają rosnące koszty zakupu energii ze źródeł odnawialnych oraz z kogeneracji – mówi Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży w Vattenfall Sales Poland. Vattenfall podobnie jak RWE Polska, która podniosła ceny prądu dla gospodarstw domowych od stycznia o 4,7 proc. bez zmiany opłaty miesięcznej, którą też stosuje, nie musi stosować cen zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Potwierdził to w ubiegłym roku sąd, ale regulator chce przywrócić obowiązek taryfikacji dla Vattenflla i RWE.

>>> Czytaj też: Zamieszanie z podwyżkami cen energii elektrycznej

– Wobec Vattenfalla i RWE wydamy na dniach decyzje przywracające obowiązek zatwierdzenia cen. Będą one miały rygor natychmiastowej wykonalności. W efekcie firmy powinny nam przedłożyć taryfy do zatwierdzenia – mówi Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

>>> Czytaj też: "Ceny prądu miały nie rosnąć…"

Niedługo ceny prądu podniesie też Enea. Wczoraj Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził jej podwyżkę cen dla gospodarstw domowych o 5,6 proc. Zgodnie z prawem wejdzie ona w życie za dwa tygodnie. Wcześniej URE zatwierdził ceny dystrybucji dla Eena Operator. W sumie oznacza to, że opłaty gospodarstw domowych podłączonych do sieci Enea Operator i kupujące prąd od Enei zwiększą się średnio o 4,5 proc. Regulator wyliczył, że dla odbiorców o zużyciu rocznym 2 MWh będzie to oznaczało wzrost płatności o około 3–4 zł miesięcznie.

>>> Czytaj też: URE: Za prąd z Enei zapłacimy 3-4 zł więcej miesięcznie