"To pokazuje, że strefa euro jest daleka od optymalnej unii monetarnej" - mówi Michael Hart, strateg rynków walutowych w Citigroup Inc. w Londynie. Euro osłabiło się wobec 14 z 16 najważniejszych walut na świecie. Wobec dolara straciło 0,8 proc., najwięcej od 17 grudnia ub. roku, do jena: 1,1 proc., a wobec brytyjskiego funta 0,5 proc. Wspólna waluta traciła też na wartości w reakcji na pogłoski o możliwej rezygnacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

"Euro spadało wobec jena podczas handlu w Azji z powodu pogłosek o możliwej rezygnacji Merkel" - mówi Shinichi Hayashi, dealer Shinkin Central Bank w Tokio. Informacja ta została zdementowana przez niemiecki rząd - rzecznik rządu Christoph Steegmans powiedział, że Angela Merkel nie ma planów, aby zrezygnować ze stanowiska.

W czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet zasygnalizował zaś, że bank centralny nie pospieszy na pomoc Grecji. Ostrzegł, by żaden z członków strefy euro nie spodziewał się "specjalnego traktowania".