Uniwersytet Yale stara się zdobywać w tym gronie nowych fundatorów oraz rekrutować polityków światowej rangi do prowadzenia wykładów na uczelni. Poza Yale swoje delegacje do szwajcarskiego kurortu wysłały także inne amerykańskie uniwersytety: Harvard, MIT, Uniwersytet Pennsylvania i Uniwersytet Chicago. 

Amerykańskie uniwersytety zwiększają swoją obecność na Światowym Forum Ekonomicznym, gdyż uważają to za doskonałą okazję do rywalizacji z innymi zagranicznymi uczelniami o wykładowców i studentów, a także fundatorów – mówi Donald Heller, dyrektor Centrum Studiów Wyższych na Pennsylvania State University - Dla uczelni to bardzo ważne być widocznym na forum, gdzie pojawiają się uniwersytety z innych krajów, podkreśla Heller.

CZYTAJ  TAKŻE:  Amerykańscy studenci oblegają elitarne uczelnie

Wśród ponad 2,5 tys. polityków, biznesmenów i szefów firm finansowych podczas 40. edycji forum w Davos mają uczestniczyć m.in. Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, Bill Gates, prezes Microsoftu i Nicolas Sarkozy, prezydent Francji.

Przedstawiciele Yale spotkają się w Davos z księciem Bahrajnu, który sponsoruje stypendia na uczelni. Podczas forum w 2008 rozmowa między prezydentem Yale Richardem Levinem i były premierem Wielkiej Brytanii, Tony Blairem zaowocowała wykładami byłego szefa rządu na tej uczelni.

Poczynając od 2004 roku Yale organizuje także w Davos przyjęcia, na które zaprasza około 130 gości. Jest to często okazja do spotkania studentów, absolwentów i przyjaciół – podkreśla wiceprezydent Yale, Koch Lorimer.

MIT wysłało do Davos prezydenta uczelni Susan Hockfield i 12 profesorów, jedną z najsilniejszych delegacji w ostatnich latach. Poza wydaniem uroczystego koktajlu, MIT organizuje także śniadanie połączone z dyskusją na temat kryzysu gospodarczego i porażek słub specjalnych w zwalczaniu terroryzmu. Moderatorem debaty będzie znany dziennikarz telewizyjny Charcie Rose.

CZYTAJ TAKŻE: Studenci MBA nadal walczą o karierę w Goldman Sachs

Columbia University, mające siedzibę w Nowym Jorku, wydaje przyjęcie pod hasłem : “przedysktujmy przyszłość Columbia w perspektywie globalnej”. Oczekuje się około 100 gości: absolwentów, wykładowców i przyjaciół uczelni. Prezydent uniwersytetu Lee Bollinger zasiądzie w panelu omawiającym przyszłość dziennikarstwa, w debatach w Davos mają uczestniczyć także dawaj inni wykładowcy uczelni.

Podobne przedsięwzięcia organizują w szwajcarskim kurorcie delegacje Harvardu, Uniwersytetu Pennsylvania, Brown University i University of Chicago.