Szef resortu gospodarki spotkał się w środę z rządową delegacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich, reprezentowaną przez ministra gospodarki Sultana Bin Saeed Al Mansouri. Delegacji towarzyszyli również przedstawiciele biznesu.

We wtorek reprezentanci rządowej delegacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich spotkali się z przedstawicielami resortu skarbu. Rozmowy dotyczyły oferty prywatyzacyjnej MSP do 2011 roku. "W ostatnich dniach była delegacja ministra gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Byli tam również przedstawiciele przemysłu petrochemicznego. Prowadzili też rozmowy w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Mieliśmy też spotkanie w ministerstwie gospodarki" - powiedział dziennikarzom wicepremier.

Podkreślił, że inwestorzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich są zainteresowani różnymi sektorami polskiej gospodarki, nie tylko petrochemicznym, transportowym oraz infrastrukturą, ale także inwestycjami w przemysł. "Emiraty chcą, żeby udział przemysłu z obecnych 11-12 proc. w PKB wzrósł do około 20 proc. Chcą bardziej zróżnicować swoją gospodarkę i zwiększyć udział przemysłu (w PKB - PAP)" - powiedział.

Na pytanie dziennikarzy, czy inwestorzy Zjednoczonych Emiratów Arabskich są zainteresowani kupnem akcji Lotosu, wicepremier powiedział: "Mówiliśmy o tym, że minister skarbu państwa będzie w najbliższym czasie sprzedawał pakiet akcji Lotosu, więc niewykluczone, że mogą to być inwestorzy także Zjednoczonych Emiratów Arabskich". Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w piątek PAP, że pozyskanie inwestora branżowego dla Grupy Lotos i zejście Skarbu Państwa poniżej 51 proc. w akcjonariacie spółki jest możliwe jeszcze w tym roku.

W piątek MSP sprzedało 14 mln akcji Grupy Lotos, czyli 10,8 proc. walorów paliwowej spółki za 406 mln zł. Resort skarbu poinformował w poniedziałek, że ponad 80 proc. akcji Lotosu kupiły instytucje krajowe, z czego 45 proc. krajowe fundusze emerytalne. W wyniku piątkowej transakcji SP ma około 52 proc. walorów paliwowej spółki; pozostałe należą do różnych akcjonariuszy. MSP podało ponadto w poniedziałek, że zobowiązało się do niesprzedawania dalszych akcji Lotosu poprzez giełdę w ciągu najbliższych 180 dni.

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz, pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, czy możliwe jest całkowite wyjście Skarbu Państwa z akcjonariatu Grupy Lotos, powiedział: "Każdy scenariusz jest możliwy. Rządowy program prywatyzacji zakładał sprzedaż 10 proc. - pakietu akcji Lotosu, pozwalającego nam zachować większościowy pakiet. Jeśli chodzi o przyszłość każde rozwiązanie jest możliwe". Leszkiewicz dodał, że każda kolejna decyzja w tej sprawie będzie wymagała dyskusji na forum rządu.