Wezwanie dotyczy 646 tys. modeli aut City, Fit i Jazz, sprzedanych głównie w Ameryce Północnej i w Wielkiej Brytanii.

Informacja o kolejnych usterkach może dalej zaszkodzić reputacji japońskich koncernów samochodów, cieszących się dotąd opinią producentów bezpiecznych i wiarygodnych pojazdów. W zeszłym tygodniu Toyota zawiesiła produkcję i sprzedaż ośmiu modeli swych samochodów w USA po wykryciu wadliwego działania pedału gazu. W samej Ameryce dotyczy to 2,3 mln pojazdów, a w Europie kontrola może objąć dalsze 1,8 mln aut.

W USA doszło do dwóch pożarów aut Hondy, spowodowanych zwarciem w elektronicznym systemie sterowania szyb. Rzeczniczka Hondy, Yasuko Matsuua podała, że koncern rozpoczął dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru auta we wrześniu w RPA, w wyniku którego zginął kierowca.

Honda wycofuje do kontroli modele Fit z lat 2007 i 2008 w USA oraz modele z lat 2002-2008 europejskiej wersji pojazdu, znanej jako Jazz.

Reklama

W przeciwieństwie do Toyoty, Honda nie widzi potrzeby zawieszenia sprzedaży i produkcji wspomnianych modeli, ponieważ w obecnie produkowanych wersjach dokonano juz poprawy funkcjonowania przycisków sterowania szybami, żeby zapobiegać zwarciom instalacji – powiedział rzecznik koncernu Yoshiyuki Kuroda.

Z powodu wadliwych samochodów notowania Hondy na tokijskiej giełdzie spadły w poniedziałek o 2,5 proc. Akcje Toyoty straciły 1,1 proc., już siódmy dzień z rzędu. W zeszłym tygodniu koncern potaniał już w sumie o 14 proc., czyli o około 21 mld dolarów.