Beneficjenci unijnych dotacji doczekali się od dawna obiecywanego udogodnienia. Zamiast dołączać do wniosku gruby plik faktur, będzie można wykazywać wszystkie wydatki w jednym dokumencie.
Ułatwienie już wchodzi w życie. Ministerstwo Gospodarki wyraziło zgodę na jego stosowanie w programie Innowacyjna Gospodarka, a według Klaudii Imach z MG, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaczęła je stosować. Jako pierwsze z prostszego rozwiązania skorzystają firmy startujące na początku marca w konkursie na dotacje na zakup infrastruktury badawczej. – Chcemy wprowadzić nowy system wypłaty na podstawie zestawienia faktur dla wsparcia przyznanego we wszystkich tegorocznych konkursach – deklaruje Monika Karwat-Bury, rzeczniczka PARP. Dodaje, że firmy, które wcześniej dostały dotacje, będą mogły przejść na nowy tryb rozliczania już przy okazji aneksowania umów o przyznaniu wsparcia, związanego z przejęciem wypłat przez BGK.

>>> Polecamy: E-faktury można opłacić już w pięciu bankach

Zgodnie ze starymi zasadami, przedsiębiorcy musieli dostarczyć do urzędu wszystkie faktury. Według nowych zaleceń wystarczy jeden dokument, na którym beneficjent wykaże poniesione wydatki. Faktury nadal będą mogły być skontrolowane. Z ułatwienia nie będą mogły skorzystać firmy, które ubiegają się o wsparcie unijne na inwestycje związane ze sferą IT. Choć także wdraża je PARP, instytucją zarządzającą dotacjami jest MSWiA, które na razie nie wyraziło zgody na wprowadzenie ułatwienia (z naszych informacji wynika, że się nim interesuje).
PARP proponuje także prostsze zasady aneksowania umów. Ma to pomóc firmom, które ucierpiały w trakcie kryzysu, dostosować swoje inwestycje do nowych warunków gospodarczych.
Reklama
Ryczałt w unijnych dotacjach
MRR przygotowuje zmianę przepisów, która umożliwi ryczałtowe rozliczanie wydatków. Zwolni to przedsiębiorców z konieczności udowadniania np., jaka część płac pracowników jest związana z projektem unijnym i może zostać zwrócona w ramach dotacji. Resort gospodarki jest zainteresowany wprowadzeniem tego rozwiązania w programie Innowacyjna Gospodarka.