Interesującą formą finansowania dla wielu firm mogą się okazać fundusze venture capital. – Z założenia fundusze te finansują podmioty na początkowej fazie rozwoju, kierując się przy tym własnym celem, jakim jest realizacja zysku, czyli wyjście z inwestycji w perspektywie średniookresowej – wyjaśnia Jarosław Chałas, radca prawny, partner zarządzający Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jak wyjaśnia, sztuka dokonywania inwestycji w tym przypadku polega na dostrzeżeniu ogromnego potencjału wzrostu takiego podmiotu oraz na podjęciu dość dużego ryzyka inwestycyjnego.

Fundusze mezzanine

Istotnym uzupełnieniem do oferty funduszy typu venture capital są fundusze mezzanine. – Cechą charakterystyczną projektów mezzanine jest współwystępowanie dwóch komponentów. Pierwszym jest dług, drugim zaś kapitał – zwraca uwagę dr Piotr Zapadka z Departamentu Instytucji Finansowych i Rynków Kapitałowych Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Podkreśla, że dług oznacza w takim przypadku finansowanie działalności firmy przez podmiot zewnętrzny na bazie przede wszystkim tradycyjnej umowy pożyczki. Innym sposobem na zapewnienie dopływu pieniędzy może być nabycie przez podmiot finansujący obligacji wyemitowanych przez firmę (jeżeli posiada ona zdolność do emisji w rozumieniu ustawy o obligacjach), w której to emisji określone jest m.in. oprocentowanie obligacji oraz termin ich wykupu. Drugim ze wspomnianych komponentów konstrukcji typu mezzanine jest kapitał.
– Oznacza to, że inwestor, poza udzieleniem finansowania w formie pożyczki lub nabycia obligacji, decyduje się na zaangażowanie kapitałowe w firmę, która to finansowanie pozyskała. Podmiot finansujący nabywa udziały lub akcje w takiej firmie albo obejmuje nowoutworzone udziały lub akcje w ramach podwyższenia kapitału – mówi Piotr Zapadka. – Można zatem uznać, iż podmiot finansujący poza udzieleniem finansowania (komponent długu) angażuje się kapitałowo (komponent kapitału) po to, aby z jedynej strony kontrolować poprawność wykorzystania finansowania, zaś z drugiej strony partycypować w ewentualnych zyskach wypracowanych przez firmę – dodaje nasz rozmówca.
Reklama

Fundusze private equity

Bardzo ważną rolę dla finansowania rozwoju firm odgrywają też fundusze private equity, które angażują się kapitałowo w podmioty o ustalonej już pozycji rynkowej. – Zaproszenie funduszu private equity do finansowania dalszego rozwoju spółki łączy się jednak z koniecznością podzielenia się wpływami w spółce, a także adekwatną zmianą struktury właścicielskiej, pojawieniem się nowych członków w organach spółki oraz dość istotnym wpływem nowego inwestora na kierunki rozwoju i decyzje menedżerskie – zwraca uwagę Jarosław Chałas.
Istotne możliwości stwarza też notowanie akcji spółek w tzw. alternatywnym systemie obrotu organizowanym przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, czyli na rynku NewConnect.

Pieniądze z parkietu

– Rynek ten umożliwia bowiem pozyskiwanie kapitału przez perspektywiczne i innowacyjne podmioty, a także nadaje im renomę spółki notowanej na rynku zorganizowanym – wyjaśnia Jarosław Chałas. Jego zdaniem sam debiut na giełdowym parkiecie może zwiększyć wiarygodność spółki w kontaktach z jej kooperantami.
Inną możliwością jest rynek obrotu dłużnymi papierami wartościowymi Catalyst, który też ma charakter zorganizowanej platformy handlowej. – Nasza gospodarka czekała na stworzenie miejsca, w którym w sposób zorganizowany i transparentny dokonywany będzie obrót papierami dłużnymi emitowanymi zarówno przez przedsiębiorców (obligacje komercyjne), samorząd terytorialny (obligacje komunalne), jak i banki (bankowe papiery wartościowe i listy zastawne) – ocenia Jarosław Chałas.
ikona lupy />
Alternatywne źródła finansowania / DGP