Choć produkty strukturyzowane z gwarancją kapitału kojarzą się głównie z klientami detalicznymi, to kilka banków oferuje je także firmom – do nich należą m.in. Raiffeisen Bank czy BRE Bank. Oferta jest ciekawa, gdy oprocentowanie tradycyjnych lokat jest coraz niższe.
– Spadek oprocentowania produktów dla MSP obserwujemy od pewnego czasu – mówi Arkadiusz Skrodzki z Banku Pekao. Lokaty strukturyzowane coraz chętniej wybierane są przez przedsiębiorców.
– Mamy grupę klientów, którzy są zainteresowani strukturami i regularnie je odnawiają – mówi Magda Bernacik z BRE Banku.
– Inwestycje w produkty strukturyzowane mogą przynieść dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większy zysk niż w przypadku zwykłych lokat – dodaje Marcin Żółtaniecki z Raiffeisen Banku.
Reklama
W ubiegłym roku połowa sprzedanych przez ten bank struktur trafiła do firm. Podobnie jak w przypadku struktur dla klientów detalicznych, także te dla firm mają gwarancję wypłaty 100 proc. kapitału. Ale mają też wady – choć ich terminy zapadalności są znacznie krótsze niż w przypadku produktów dla klientów detalicznych i rzadko przekraczają trzy miesiące, to jednak dla przedsiębiorców, którzy zazwyczaj nie zamrażają pieniędzy na dłużej niż miesiąc, jest to spora przeszkoda.
– A dopiero przy produktach na rok zyski mogą sięgnąć kilkunastu procent – mówi Magda Bernacik.
Najczęściej firmy korzystają ze struktur opartych na opcjach walutowych. To swoisty zakład z bankiem, bo jeżeli np. złoty przebije poziom 3,80 zł za euro, to następuje wypłata premii. Jeżeli nie, firma dostanie zwrot kapitału. Ale nie zawsze – na rynku struktur dla firm możliwe jest takie przygotowanie struktury, która będzie gwarantowała niewielki zysk, np. 2 proc. Wtedy jednak mniejszy jest potencjał do osiągnięcia premii, bo mniej środków zainwestowanych jest w opcje czy inne instrumenty pochodne.
Zdaniem Marcina Żółtanieckiego struktury oparte na opcjach walutowych mogą być wykorzystane jako zabezpieczenie przed zmianami kursu. W sytuacji, kiedy firma ma depozyt w złotych, a jednocześnie jest eksporterem i boi się umocnienia złotego, może zażyczyć sobie struktury, której konstrukcja będzie zakładała wypłatę premii w przypadku umocnienia złotego.
Struktury to kolejny produkt, poza lokatami, który firmy mogą wykorzystać do rozdysponowania swoich nadwyżek. Zdaniem bankowców ze względu na relatywnie długi okres zapadalności nie zdobędą one rynku w takim stopniu jak np. rachunki oszczędnościowe, które wprowadzają do oferty kolejne banki.
ikona lupy />
Depozyty firm wzrosły od początku kryzysu / DGP