Należący do amerykańskiego miliardera Soros Fund Management, który zarządza aktywami wartości 25 mld dolarów, zwiększył w czwartym kwartale o 152 proc. swoje inwestycje w SPDR Gold Trust, największym na świecie funduszu handlującym złotem – wynika z regularnego raportu, jaki trafił w połowie lutego do amerykańskiego regulatora, SEC. 

Chociaż od ostatniego rekordu złota z 3 grudnia – 1 226.56 dolarów za uncję - cena szlachetnego metalu spadła o 8,9 proc., większość analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg uważa, że złoto jeszcze tym roku podrożeje o co najmniej 16 proc., dochodząc do poziomu 1300 dolarów za uncję. 

“Kiedy stopy procentowe są niskie powstają warunki do wykształcenia się bańki spekulacyjnej i właśnie w tym momencie jesteśmy. Złoto jest skazane na gwałtowną przecenę” – argumentował Soros pod koniec stycznia podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos.

CZYTAJ TAKŻE: Soros ostrzega przed załamaniem cen złota

W złoto w ostatnim czasie mocno inwestowali także znani menedżerowie funduszy walutowych, jak John Paulsen, Paul Tudor Jones i David Einhorn. Z kolei cztery największe fundusze inwestycyjne typu ETF posiadają 1583 tony złota. Więcej od nich mają tylko banki centralne lub rządy USA, Niemiec, Włoch, Francji i Międzynarodowego Funduszu Walutowego

W zeszłym roku popyt inwestycyjny na sztabki i monety podwoił się do 1 820 ton, gdyż inwestorzy szukali schronienia przed recesją. Po raz pierwszy od trzydziestu lat zapotrzebowanie to wyprzedziło popyt na kruszec ze strony jubilerów. Ceny osiągnęły rekordowy poziom 1226,56 dolarów mniej więcej w dziesięć lat po tym, jak kruszec spadł do 20-letmego minimum 251,95 dolarów. W poniedziałek w Londynie złoto kupowano po 1 117,15 dolarów.

„Być może Soros myśli, że dojdzie do bańki na złocie, ale bańka się przeciąga i on chce na tym zrobić” – mówi Jeffrey Nicholas, dyrektor zarządzający American Precious Metals Advisors, doradzający bankom centralnym i koncernom górniczym – „Możemy mieć bańkę, ale zanim do niej dojdzie złoto może osiągnąć 2000 lub 3000 dolarów” za uncję.