Skuteczność banków ocenili specjaliści sieci Home Broker Doradcy Finansowi, którzy na co dzień pośredniczą w procesie kredytowym między klientem a bankiem. Jakie są wyniki?Ponad 88 proc. doradców oceniających Getin Noble Bank wskazało, że tam analiza wniosku trwa nie dłużej niż 2 tygodnie. Pozostałe banki są nieco w tyle. Dwa tygodnie to standard w ING Banku według 58 proc. doradców Home Broker, dla 55 proc. w Polbanku i dla 53 proc. w Pekao. Kredyt w dwa tygodnie mają też szanse dostać osoby, które złożyły wnioski w Lukas Banku (45 proc. wskazań). 

Zobacz też: Ranking: do którego banku po kredyt „Rodzina na Swoim”

Gdzie dostaniesz najwięcej?

W połowie grudnia wchodzą w życie zapisy rekomendacji T. Nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego zobowiązują banki, by bardziej restrykcyjnie badały zdolność kredytową. Każdy kto zarabia netto poniżej średniej krajowej (dzisiaj ok. 2,2 tys. zł) nie będzie mógł przeznaczyć na wszystkie raty kredytowe więcej niż 50 proc. zarobków, a więc w tym przypadku 1,1 tys. zł. Osoby zarabiające lepiej, będą mogły na spłatę rat wydawać do 65 proc. pensji. Dl warto przed wejściem tych regulacji złożyć wniosek i dostać większy kredyt. Home Broker sprawdził maksymalną zdolność kredytową na przykładzie trzyosobowej rodziny, której łączne dochody to 5 tys. zł netto. Dochody pochodzą z umowy o pracę na czas nieokreślony. Kredytobiorcy mieszkają w mieście, które liczy 150 tys. mieszkańców, nie spłacają żadnych kredytów i posiadają samochód. Chcą kupić mieszkanie o powierzchni 70 m kw., a spłatę kredytu chcą rozłożyć na 30 lat.

Zobacz też: Ranking lokat bankowych - gdzie zarobisz najwięcej?

Najhojniejszy okazał się bank Pekao, który takiej rodzinie zaproponowałby aż 547 tys. zł kredytu. W Polbanku dostałaby 522 tys. zł, w BOŚ prawie pół miliona. Od 450 tys. do prawie 500 tys. zł dałyby Alior Bank, Getin Noble Bank, Bank Pocztowy, Raiffeisen Bank, Kredyt Bank i ING. Przez doradców Home Broker Pekao, Polbank, Getin i ING uznawane są też za banki najszybciej rozpatrujące wnioski. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w ich przypadku wysoka dostępna kwota kredytu idzie w parze z szybkością.