Imiona maskotek wybrano w głosowaniu, które trwało do 4 grudnia. Slavek i Slavko otrzymali w nim największe, bo 56-procentowe poparcie. Oddano na nich 21816 głosów.

Kolejne propozycje imion - Siemko i Strimko, oraz Klemek i Ladko - uzyskali odpowiednio 29 i 15 proc. głosów.

Po raz pierwszy maskotki Euro 2012 ujawniono 16 listopada w Warszawie. Na trzy pary przedstawionych propozycji imion można było głosować poprzez stronę UEFA.com, we wszystkich restauracjach McDonald's w obu krajach oraz podczas imprez prezentujących maskotki w ośmiu miastach gospodarzach.

"Maskotki Euro 2012 tworzą bardzo pozytywny wizerunek Polski i Ukrainy. Są młodzi, dynamiczni i przyjaźnie nastawieni do innych, czyli mają taki charakter, jak państwa przyjmujące turniej" - powiedział odczytując zwycięskie imiona maskotek członek Komitetu Wykonawczego UEFA Frantisek Laurinec.

W sobotę w Kijowie ukraińskie miasta-gospodarze Euro 2012 podpisały ponadto z UEFA wytyczne marketingowe, poprzedzające tę imprezę.

"Jest to kolejny etap przygotowań do turnieju" - powiedział dyrektor Euro 2012 na Ukrainie Markijan Łubkiwski.

Wytyczne marketingowe dotyczą m.in. popularyzacji miast-gospodarzy ME-2012 na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym, kampanii informacyjnej na temat turnieju, oraz organizacji stref kibiców.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku wspólnie zorganizują Polska i Ukraina. Mecz otwarcia odbędzie się 8 czerwca w Warszawie, a finał 1 lipca w Kijowie. W Polsce spotkania będą się odbywać także w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a na Ukrainie w Charkowie, Lwowie i Doniecku.

Zobacz oficjalną prezentację maskotek:

http://www.youtube.com/watch?v=kfDD2F4GVGI