Duncan Niederauer, prezes NYSE, powiedział Financial Timesowi, że obie firmy wierzą że mogą oszczędzić nawet 400 milionów euro dzięki połączeniu. To wskazuje, że dzięki całkowitej synergii mogą zyskać około 500 milionów euro (728 milionów dolarów) z przychodów wypracowanych dzięki transakcji w porównaniu do 740 milionów dolarów z synergii sieciowej zdobytych przez obie giełdy dzięki cięciom kosztów.

Wyjawił też, że NYSE oraz Deutsche Boerse oszacowały, że ich najwięksi klienci oszczędzą 3 mld dolarów dzięki połączeniu platform handlu derywatywami z obu giełd. Dzięki temu banki już dłużej nie będą musiały zamrażać pieniędzy na platformach izb rozliczeniowych, ponieważ tylko jedna z nich zostanie wykorzystana do platform instrumentów pochodnych.

Głosowanie akcjonariuszy nad transakcją zostało przesunięte na 7 lipca. Natomiast na dorocznym spotkaniu, które ma się odbyć w tym tygodniu, NYSE ma określić szczegóły co do proponowanych oszczędności.

>>> Czytaj też: Łączenie się giełd a plany prywatyzacyjne GPW

Nowojorska giełda próbuje znaleźć sposoby na to, jak obronić umowę z Deutsche Boerse, przed zerwaniem po propozycji przejęcia NYSE Euronext za 11,3 mld dolarów ze strony Nasdaq oraz ICE. Oferta ta warta jest o 13 procent więcej niż oferta Deutsche Boerse po obecnej cenie udziałów.

Większe oszczędności obiecane przez Nasdaq oraz ICE stały się główną przeszkodą do połączenia Deutsche Boerse z NYSE Euronext  a najnowsza prognoza Niderdauera ma na celu uspokojenie obaw akcjonariuszy wobec wartości transakcji z Deutsche Boerse. W wywiadzie Niederdauer wątpił w oszczędności obiecywane przez Nasdaq oraz ICE i zaznaczył, że giełdy te nie doceniają transakcji, która mogła zostać zaprzepaszczona w wyniku ich oferty.

- Kiedy dokonaliśmy podobnych analiz w konkurencyjnym otoczeniu stwierdziliśmy, że przychody z synergii są pomniejszone - powiedział Niederdauer. - Mam wrażenie, że gdyby się temu uważnie przyjrzeli, stwierdziliby, że wydatki na synergię mogą też być przesadzone - dodał.

Niederdauer nie wykluczył zwiększenia atrakcyjności transakcji z Deutsche Boerse poprzez specjalne dywidendy lub obietnicę wykupu akcji, ale, jak zaznaczył, jest pewien, że spółka przekona akcjonariuszy strategicznymi osiągnięciami.