Prawdopodobnie w połowie września akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej znajdą się w indeksie warszawskich blue chipów, czyli w WIG20. Zastąpią w nim papiery czeskiego koncernu energetycznego CEZ lub grupy budowlanej PBG. Komunikat w tej sprawie Giełda Papierów Wartościowych opublikuje w połowie sierpnia.
Zdaniem analityków wejście walorów największej spółki węglowej na GPW do indeksu WIG20 będzie sprzyjało kursowi akcji JSW. Benchmarkiem, czyli punktem odniesienia dla części funduszy, jest właśnie indeks największych spółek. Gdy wchodzi do niego kolejna nowa firma, zarządzający muszą dokupić odpowiednią liczbę jej akcji, by realizować strategię inwestycyjną.
– Wydaje mi się, że w niektórych funduszach JSW jest niedoważona. Dzięki temu w najbliższym czasie akcje tej spółki powinny być relatywnie silne na tle rynku – mówi Krzysztof Zarychta, analityk Domu Maklerskiego BDM. Wczoraj po południu papiery JSW drożały o prawie 0,5 proc. i płacono za nie ponad 137 zł.
Natomiast wpływu na wycenę spółki nie powinien mieć ewentualny podział akcji – czyli tzw. split – w stosunku 1 do 10. Będzie to oznaczać, że właściciel jednego papieru o obecnej wartości rynkowej dostanie 10 akcji o wartości 13,7 zł.
Reklama
Spekulacje na temat takiego zabiegu na rynku pojawiają się już od czasu debiutu JSW na parkiecie. Oficjalnie jednak ani Ministerstwo Skarbu Państwa, ani zarząd spółki nie podały daty splitu, ani nie potwierdziły, że w ogóle do niego dojdzie.
Możliwość wzrostu kursu na pewno ucieszy kilkadziesiąt tysięcy byłych i obecnych pracowników firmy oraz dziesięciu spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej JSW. Wczoraj podała ona w komunikacie, iż 10 sierpnia opublikuje listę pracowników uprawnionych ustawowo do otrzymania bezpłatnych akcji pracowniczych. Każdy z nich dostanie średnio 31,7 akcji.
Po raz pierwszy w historii polskiej prywatyzacji bezpłatne akcje pracownicze dostaną zatrudnieni w spółkach zależnych od JSW.
W sumie akcje pracownicze otrzyma blisko 61 tys. osób, a udział pracowników w akcjonariacie spółki wyniesie ok. 17 proc. Wydawanie papierów rozpocznie się na początku października.
Akcje te nie mogą trafić na giełdę przed upływem dwóch lat. Pracownikom, którzy zechcą sprzedać swoje papiery wcześniej, JSW będzie udzielała czegoś w rodzaju pożyczki pod zastaw walorów. Ich formalna sprzedaż nastąpi po zakończeniu karencji.
ikona lupy />
JSW / DGP