W związku ze zbliżającą się 10. rocznicą zamachów przedstawiamy najważniejsze etapy walki z Al-Kaidą - począwszy od tamtych wydarzeń, które kosztowały życie blisko 3 tys. ludzi, po wytropienie i zabicie przez amerykańskich komandosów bin Ladena w jego kryjówce w Pakistanie.

2001

11 września - 19 terrorystów porywa pasażerskie samoloty, które uderzają w bliźniacze wieże World Trade Center i Pentagon. Czwarta maszyna, na pokładzie której wybuchła walka między porywaczami a pasażerami, rozbija się na niezabudowanym terenie w Pensylwanii. W zamachach zginęło blisko 3 tys. ludzi, w tym kilkoro Polaków. Bin Laden początkowo przeczył, jakoby za atakiem stała jego organizacja, ale w 2004 roku ostatecznie przyznał się do zamachów.

>>> Polecamy: Rocznica zamachów na World Trade Center 11 września 2001 (GALERIA)

17 września - Amerykański prezydent George W. Bush ogłasza, że Amerykanie chcą Osamy bin Ladena "żywego lub martwego". Rozmawiając z dziennikarzami w Pentagonie Bush ostrzega, że talibowie, udzielający Saudyjczykowi gościny w Afganistanie, odpowiedzą za to, że mu pomagają.

18 września - Kongres upoważnia prezydenta USA do użycia siły przeciwko krajom, organizacjom czy osobom, które były zamieszane w ataki.

28 września - ONZ przyjmuje rezolucję 1373, która zobowiązuje państwa członkowskie do pociągania do odpowiedzialności karnej osób lub organizacji finansujących terroryzm.

7 października - Amerykanie i Brytyjczycy rozpoczynają operację wojskową w Afganistanie, gdzie miał ukrywać się Osama bin Laden, korzystając z gościny talibów.

25 października - Obie izby Kongresu uchwalają ostateczną wersję ustawy antyterrorystycznej (Patriot Act). Rozszerza ona m.in. uprawnienia rządu do podsłuchu telefonicznego i kontrolowania poczty elektronicznej obywateli. Obowiązywanie ustawy przedłużono w maju 2011 roku - czyli już po zabiciu bin Ladena przez siły USA.

13 listopada - Prezydent George W. Bush podpisuje zarządzenie pozwalające na stawianie terrorystów przed specjalnymi trybunałami wojskowymi obradującymi przy drzwiach zamkniętych. Decyzja wywołuje krytykę ze strony obrońców swobód obywatelskich.

2002

11 stycznia - Do obozu w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie trafiają pierwsi schwytani przez Amerykanów w Afganistanie bojownicy i podejrzani o terroryzm.

28 marca - Amerykańskie służby we współpracy z pakistańskim wywiadem aresztują w Pakistanie Palestyńczyka o saudyjskich korzeniach, Abu Zubajdę, który jest podejrzewany o rekrutowanie bojowników i organizowanie zagranicznych operacji Al-Kaidy.

3 listopada - Przywódca jemeńskiej Al-Kaidy Ali Ked al-Harthi ginie w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Jemenie. Harthi jest uważany za jednego z organizatorów zamachu na amerykański niszczyciel USS Cole z 2000 roku, w którym zginęło 17 amerykańskich marynarzy.

2003

1 marca - W Pakistanie aresztowany zostaje Chalid Szejk Mohammed, uważany za architekta zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

10 września - Arabska telewizja satelitarna Al-Dżazira pokazuje film wideo, na którym widać Osamę bin Ladena wraz z jego zastępcą, Egipcjaninem Ajmanem al-Zawahirim. Przywódcy Al-Kaidy zostali sfilmowani w górzystym terenie - według Al-Dżaziry - na przełomie kwietnia i maja 2003 roku. Nagranie wyemitowano w przeddzień 2. rocznicy zamachu z 11 września.

2004

19 marca - Talibowie informują francuską agencję AFP, że Osama bin Laden i Ajman al-Zawahiri znajdują się w bezpiecznym miejscu w Afganistanie. Tego samego dnia napływają doniesienia o walkach na pograniczu Afganistanu i Pakistanu i otoczeniu Zawahiriego przez pakistańskie wojska.

18 czerwca - Szef saudyjskiej odnogi Al-Kaidy, Abdulaziz al-Mukrin, zostaje zastrzelony przez siły bezpieczeństwa w Rijadzie.

2005

2 maja - Libijczyk Abu Faradż, uznawany za jedną z najważniejszych osobistości w hierarchii Al-Kaidy i szef pakistańskiej odnogi siatki, zostaje aresztowany w Pakistanie.

11 sierpnia - Jordańczyk o palestyńskich korzeniach Abu Katada, uważany za duchowego przywódcę Al-Kaidy w Europie, zostaje aresztowany w Wielkiej Brytanii.

2006

7 czerwca - Przywódca irackiej filii Al-Kaidy, jordański terrorysta Abu Musab al-Zarkawi, odpowiedzialny za śmierć setek ofiar samobójczych zamachów bombowych, ginie w amerykańskim ataku lotniczym koło Bakuby na północ od Bagdadu.

2008

29 stycznia - Jeden z dowódców Al-Kaidy w Afganistanie, Abu Laith al-Libi, ginie w amerykańskim ataku rakietowym w Pakistanie.

sierpień - Stany Zjednoczone nasilają rozpoczętą w 2004 roku kampanię z użyciem samolotów bezzałogowych (dronów). Jej celem są członkowie Al-Kaidy i pakistańscy bojownicy ukrywający się na terenach plemiennych pogranicza afgańsko-pakistańskiego.

2009

20 stycznia - Urząd prezydenta USA obejmuje Barack Obama. Za jego prezydentury Waszyngton intensyfikuje ataki dronów w Pakistanie, co prowadzi do znacznego osłabienia Al-Kaidy. Liczba uderzeń w samym roku 2010 przekracza łączną liczbę ataków, prowadzonych w ciągu sześciu poprzedzających lat.

5 sierpnia - W wyniku amerykańskiego nalotu w Południowym Waziristanie, w zachodnim Pakistanie, w pobliżu granicy z Afganistanem, ginie przywódca pakistańskich talibów Baitullah Mehsud.

2010

1 czerwca - Al-Kaida informuje o śmierci szefa filii siatki w Afganistanie, Egipcjanina Mustafy Abu al-Jazida, uważanego za człowieka numer 3 w organizacji.

2011

1 maja czasu amerykańskiego (2 maja czasu pakistańskiego) - Przywódca Al-Kaidy, najbardziej poszukiwany terrorysta świata, Osama bin Laden, zostaje zabity w operacji amerykańskich sił specjalnych w pakistańskim mieście Abbotabad, na północ od Islamabadu. Operacja, o przeprowadzeniu której nie została uprzedzona strona pakistańska, doprowadziła do napięcia stosunków na linii Islamabad-Waszyngton. Władze Pakistanu zarzuciły USA naruszenie suwerenności kraju, a Waszyngton zasugerował, że ukrywający się przez kilka lat szef Al-Kaidy miał wsparcie osób z kręgu pakistańskich władz. W połowie czerwca następcą bin Ladena został jego najbliższy współpracownik Ajman al-Zawahiri.

>>> Zobacz też: Śmierć bin Ladena: zyski i straty amerykańskiej gospodarki

8 czerwca - Komoryjczyk Fazul Abdullah Mohamed, uważany za szefa Al-Kaidy w Afryce Wschodniej, ginie w strzelaninie z siłami somalijskimi w stolicy Somalii, Mogadiszu. Mohamed był jednym z kluczowych uczestników zamachów na ambasady USA w Dar es Salaam i Nairobi w lipcu 1998 r., w których zginęło w sumie ponad 220 osób.