Odbicie gospodarcze w najważniejszych krajach rozwiniętych niemal zatrzymało się, gdyż pogarszające się zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw wpływa na handel światowy i zatrudnienie, wynika z najnowszej analizy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jednakże OECD podkreśla, że wzrost gospodarczy pozostaje silny w większości krajów z rynków wschodzących.

"Wydaje się, że odbicie gospodarcze w najważniejszych krajach rozwiniętych niemal zatrzymało się, gdyż pogarszające się zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw wpływa na handel światowy i zatrudnienie, wynika z najnowszej analizy OECD. Wzrost pozostaje silny w większości krajów z rynków wschodzących, choć jego tempo jest bardziej umiarkowane" - głosi komunikat OECD.

>>> Czytaj też: Guru ekonomii: "perfect storm" uderzy w nas szybciej, niż się spodziewamy

"Okazuje się, że wzrost jest znacznie wolniejszy niż sądziliśmy trzy miesiące temu, a ryzyko natrafienia na obszary negatywnego wzrostu powiększyło się" - powiedział główny ekonomista OECD Pier Carlo Padoan podczas prezentacji analizy Organizacji.

>>> polecamy: Grecka gospodarka kurczy się jeszcze szybciej, niż oczekiwano

Reklama

OECD oczekuje, że wzrost PKB w gospodarkach krajów G7 z wyłączeniem Japonii wyniesie mniej niż 1 proc. w II półr. 2011 r. "OECD rekomenduje, aby banki centralne utrzymywały stopy procentowe na obecnych poziomach i, o ile nie pojawią się oznaki odbicia, rozważyły obniżenie stóp tam, gdzie jest to możliwe" - czytamy dalej.