Amerykańska wyszukiwarka internetowa, która pozwala producentom korzystać ze swojego mobilnego systemu operacyjnego za darmo, przekazała dziewięć patentów HTC w ubiegłym tygodniu.

W środę ten producent smartfonów wykorzystał swoją świeżo nabytą własność intelektualną do złożenia kontrpozwów przeciwko Apple’owi w dwóch sądach amerykańskich.

>>> Czytaj też: Steve Jobs odchodzi, ale nie opuszcza Apple’a

HTC przegrał w pierwszej instancji sprawę, którą wytoczył mu Apple o naruszenie patentu.

Własność intelektualna stała się polem bitwy w branży smartfonów. Zarówno Apple, jak i Microsoft pozywają producentów telefonów bazujących na Androidzie, takich jak HTC i Samsung, w sądach w USA, Europie i Japonii.

Posunięcie Google’a pokazuje, że grupa coraz aktywniej wspiera inne firmy posługujące się Androidem. Wcześniej zadeklarowała, że będzie chronić swój system operacyjny przed zagrożeniami prawnymi, kiedy w ubiegłym miesiącu przejęła Motorola Mobility za 12,5 miliarda dolarów. Ta transakcja dała mu kontrolę nad ponad 17 tys. patentów.

Prezes Google’a Larry Page powiedział wówczas, że większy portfel patentów pozwoli firmie „lepiej chronić Androida przed niekonkurencyjnymi zagrożeniami ze strony Microsoftu, Apple’a i innych firm”.

Żaden z patentów przekazanych HTC nie jest częścią akwizycji Motoroli, która ma zostać sfinalizowana na początku przyszłego roku.

HTC potwierdził, że rozszerzył działania prawne przeciwko Apple’owi, ale nie skomentował przejęcia patentów od Google’a.

Pierre Ferragu, analityk w firmie Bernstein, powiedział, że niektóre z patentów przekazanych przez Google’a są podobne do patentów Apple’a, o których Komisja Handlu Międzynarodowego USA orzekła, że zostały naruszone przez HTC. To sugeruje, że Google dostarcza HTC amunicji prawnej w walce z Apple’em.

>>> Zobacz też: Nowe smartfony stają się cyfrowymi portfelami

Ten transfer otwiera możliwość, że Google pomoże innym producentom telefonów korzystających z Androida. Samsung oczekuje dziś wyroku niemieckiego sądu, który ma orzec, czy projekt jego tabletów jest skopiowany z iPada Apple’a. Jeżeli Samsung przegra, sprzedaż jego tabletów w Niemczech może zostać zakazana.