"Polska ma dobrą wiarygodność. Mamy opinię Bank of America, że Polska ze wszystkich krajów wschodzących najszybciej odbije się po ewentualnym kryzysie strefy euro i zresztą widzimy, że szwajcarski bank Credit Suisse i Komisja Europejska ostatnio mają optymistyczny pogląd na nasz wzrost gospodarczy w tym roku i przyszłym. Co nie znaczy, że nie ma zagrożeń dookoła, one są, one są bardzo poważne" - powiedział Rostowski wieczorem w Polsat News.

"Po naszym doświadczeniu z 2009 roku obserwatorzy uważają, że w porównaniu z innymi jesteśmy w relatywnie silnej pozycji, ale oczywiście mocne turbulencje nie mogą nie być dla nas także zagrożeniem" - podkreślił.

Rostowski odniósł się do decyzji Agencji ratingowej Standard & Poor's, która w poniedziałek wieczorem obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Włoch z "A+" na "A". Włochy są drugim, po Grecji, najbardziej zadłużonym krajem strefy euro.

"Nie przesadzajmy, ani Włochy, ani Hiszpania nie są zagrożone dzisiaj bankructwem. Ich wiarygodność, mimo że była obniżona, jest dalej wysoka. (...) Tylko troszeczkę wyższa od Polski, ledwo o jedno oczko" - powiedział Rostowski.

Credit Suisse podtrzymał we wtorek prognozę wzrostu PKB dla Polski w wysokości 4 proc. zarówno w 2011 roku, jak i w 2012 roku.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska opublikował prognozy, z których wynika, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 r. wyniesie 4 proc. wobec 3,8 proc. w 2010 r.

Z kolei MFW prognozuje na 2011 rok wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc., a w przyszłym jego spowolnienie do 3 proc.

Rząd prognozuje tegoroczny wzrost PKB w wysokości 4 proc., takiej samej dynamiki spodziewa się w przyszłym roku.