W większości krajów UE w ubiegłym roku zanotowano tylko kilkuprocentowy wzrost popularności tego typu rozwiązań. We Francji zainteresowanie usługami bankowymi za pośrednictwem Internetu rośnie najszybciej – o 11 proc. Najpopularniejsze jest wciąż w krajach skandynawskich. W Polsce 25 proc. klientów banków wybiera najnowocześniejsze rozwiązania – to wciąż daleko w stosunku do krajów zachodnich.

>>> Polecamy: Ranking atrakcyjności inwestycyjnej polskich województw i podregionów w 2011 r.

Z nowoczesnych rozwiązań najwięcej klientów banków korzysta w Norwegii – aż 83 proc., w Danii 71 proc. a w Estonii 65 proc. Kraje Północnej Europy wyprzedzają pod tym względem resztę kontynentu. Zdaniem analityków Deutsche Bank Research jest to skutek połączenia zamożności tych społeczeństw z wrodzonym entuzjazmem wobec nowych technologii.

W Polsce odsetek osób korzystających z bankowości elektronicznej wzrósł o 4 proc. w ciągu ostatniego roku. Obecnie wynosi on 25 proc. - to znaczne mniej niż w Niemczech , Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie przekracza on znacznie 40 proc. (we Francji sięga nawet 53 proc.) jednak więcej niż w krajach południowych, takich jak Grecja (6 proc.), czy Włochy (18 proc.).

Reklama

„Użytkownicy bankowości elektronicznej są bardzo aktywną grupą klientów – chętnie szukają danych z sektora finansowego. Internet stał się głównym źródłem informacji na temat ofert banków”, piszą analitycy Deutsche Banku. Wciąż jednak sprzedaż produktów bankowych stosunkowo często odbywa się bezpośrednio w oddziałach – czytamy w raporcie.

Ponadto „z danych Ernst&Young, na które powołują się analitycy Deutsche Bank Research wynika, że aż 83 proc. internetowych klientów banków na całym świecie jest zadowolonych z obsługi za pośrednictwem tego kanału – jest to najlepiej oceniany sposób komunikacji z bankiem.”

ikona lupy />
Bankowość elektroniczna w UE, Źródło: Deutsche Bank Research / Media
ikona lupy />
Odsetek klientów korzystających z bankowości elektronicznej / Media
ikona lupy />
Media
ikona lupy />
Z jakiego kanału kontaktu z bankiem najchetniej Pan/Pani korzysta? / Media