Szwecja ma najbardziej zinformatyzowaną gospodarkę świata – wynika z raportu „Global Information Technology Report 2010-2011 ” przygotowanego przez Światowe Forum Gospodarcze (WEF). Oznacza to, że Szwecja w największym stopniu wykorzystuje rozwiązania informatyczne do rozwoju gospodarki i zwiększania jej konkurencyjności.

Zamiast tacy w kościele - czytnik kart

Transakcje gotówkowe stają się w Szwecji rzadkością. Banknoty i monety stanowią zaledwie 3 proc. PKB kraju. Dla porównania, w strefie euro odpowiadają za 9 proc. PKB, a w USA – za 7 proc. – wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Jak pisze agencja Associated Press, już teraz w miejskich autobusach nie akceptuje się gotówki – dominują bilety typu prepaid, bądź bilety zakupione za pomocą płatności mobilnych dokonywanych przez telefon komórkowy.

Reklama

Coraz więcej szwedzkich firm posługuje się tylko kartami, a niektóre oddziały banków, które zarabiają na transakcjach elektronicznych, całkowicie przestały zajmować się transakcjami gotówkowymi.

Na bezgotówkową gospodarkę zaczęły przestawiać się nawet świątynie. Jak informuje agencja AP, w kościele Carla Gustawa w Karlshamn na południu Szwecji zainstalowano czytnik kart, aby umożliwić wiernym składanie datków w nowoczesnej formie.

Złodzieje przestają napadać na banki

Coraz mniej gotówki w obiegu przekłada się na coraz większe bezpieczeństwo. Ze statystyk instytucji finansowych wynika, że liczba napadów na szwedzkie banki zmniejszyła się z 110 w 2008 roku do zaledwie 16 w 2011 roku. To najniższy poziom od 30 lat.

Powszechność płatności elektronicznych pomaga Szwecji także zapobiegać korupcji – zauważa AP. Skala łapówkarstwa w tym kraju jest zdecydowanie niższa niż w państwach takich jak Grecja czy Włochy, w których gotówka wciąż pozostaje dominującym sposobem dokonywania płatności. Ekonomiści są przekonani, że ludzie, którzy częściej używają kart, znacznie rzadziej angażują się w działalność w szarej strefie.

Raj dla cyberprzestępców

Wszechobecne karty i transakcje elektroniczne to jednak nie tylko same korzyści. Liczba cyberprzestępstw w Szwecji wystrzeliła w górę z 3,3 tys. w 2000 roku do 20 tys. w 2011 roku – wynika z danych Szwedzkiej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości. Spada jednak liczba ataków na konwoje z pieniędzmi. W kontekście obrotu bezgotówkowego i rejestrowania wszystkich transakcji obywateli coraz bardziej dyskusyjne stają się także kwestie polityki prywatności.

Choć ekonomiści nie wróżą całkowitego zniknięcia gotówki z obiegu w najbliższym czasie, są pewni, że wraz z rozwojem technologii, jej znaczenie w gospodarce będzie stopniowo spadać. Największe szwedzkie banki już w tym roku mają wprowadzić innowacyjną usługę przelewów za pomocą telefonów komórkowych w czasie rzeczywistym.