Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3 tys. 718,19 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 2,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Październikowa inflacja wyniosła 3,4 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza, że płace Polaków realnie spadły. Ceny towarów i usług już piąty miesiąc rosną szybciej niż nasze zarobki.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w październiku wzrosło o 2,4 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 1,6 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w październiku 3.717,92 zł i wzrosło rok do roku o 2,8 proc., a wobec września wzrosło o 2,1 proc.

>>> Czytaj też: Wynagrodzenia w 2012 roku: zobacz, kto zarabiał najwięcej

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w październiku było zatrudnionych 5 tys. 510,4 tys. osób, czyli bez zmian w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym zatrudnienie spadło o 0,1 proc.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w październiku rok do roku spadło o 0,1 proc. rok do roku oraz spadło o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca.

>>> Czytaj też: Zarobki pracowników fizycznych w Polsce – zobacz ranking