WIG 20 na otwarciu wyniósł 2413,43 pkt., co oznacza wzrost o 0,11 proc.

Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 0,15 proc. i wyniósł 5.861,31 pkt., niemiecki indeks DAX spadł o 0,03 proc. i wyniósł 7.398,75 pkt., francuski indeks CAC 40 spadł o 0,10 proc. i wyniósł 3.565,14 pkt.

„Choć WIG znalazł się wczoraj na najwyższym poziomie od sierpnia 2011 r. wybijając się w ten sposób z trwającej dwa miesiące konsolidacji, to za wcześniej jeszcze na odtrąbienie sukcesu i przejście w nowy etap hossy. Pod koniec dnia siły wyraźnie opuściły kupujących, a sytuacja na innych parkietach europejskich jest nieco bardziej skomplikowana” – relacjonuje Emil Szweda z Open Finance.

Jak dodaje analityk, sni DAX, ani FTSE ani CAC40 - mimo zwyżek wczoraj i dobrej passy utrzymującej się od dwóch tygodni - nie otrzymały wczoraj przepustki na wejście na nowe szczyty. Wciąż znajdują się w trwającej od połowy sierpnia konsolidacji, choć obecnie przy jej górnym ograniczeniu, co oczywiście rozbudza nadzieję, na wyjście górą.

„Impulsów do rozwoju sytuacji na piątkowej sesji dostarczą liczne publikacje makro - sprzedaż detaliczna w Niemczech, wydatki Francuzów czy dynamika PKB w Polsce. Można założyć, że trudno będzie o przyjemne niespodzianki. Ale przede wszystkim za realizacją zysków przemawia bliskość jesiennych szczytów i ostatnie dwa tygodnie zwyżek. Z tym zastrzeżeniem, że rynki lubią obnażać wady rutynowych scenariuszy, a powyższy do takich się zalicza” - zapowiada Szweda. 

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,8 proc. i wyniósł 1.980,12 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,48 proc. i wyniósł 9.446,01 pkt.

INDEKSY W AZJI - 30.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)781,462,020,26%
NIKKEI 2259446,0145,130,48%
HANG SENG22030,39107,500,49%
SHANGHAI SE COMPOSITE1980,1216,630,85%
SHENZHEN SE COMPOSITE752,849,411,27%
TAIWAN TAIEX7580,1776,621,02%
KOSPI1932,90-1,95-0,1%
S&P/ASX 2004506,0428,310,63%
MSCI ASIA APEX 50868,863,150,36%